blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2020-03-22

Trzech mnichów 三个和尚

Jest w Chinach takie powiedzenie: Jeden mnich czerpie wodę, dwóch mnichów niesie wodę, trzech mnichów nie ma wody (一个和尚挑水吃, 两个和尚抬水吃, 三个和尚没水吃). Pisałam już zresztą o tym powiedzonku, tłumacząc dlaczego w Chinach nie istnieje piłka nożna. W skrócie - chodzi o to, że największą przeszkodą w osiągnięciu sukcesu jest brak współpracy. Jeśli Chińczyk wzdycha z ubolewaniem: "trzech mnichów 三个和尚", chodzi mu o to, że na nieszczęście każdy sobie rzepkę skrobie i nic z tego wszystkiego nie wynika.
W 1980 roku Chińczycy postanowili pokazać małym mnichom, jak wybrnąć z sytuacji i nauczyć ich moresu. I tak powstała niema kreskówka, opatrzona tylko (albo aż) wspaniałą muzyką, opowiadająca na nowo historię trzech mnichów, którzy dopiero podczas pożaru uczą się, że współpraca to bardzo ważna rzecz.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.