blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2020-03-20

安床 spokojne łoże

Dzisiejszy wpis powstał w ramach współpracy z japonia-info.pl, czyli pod egidą Unii Azjatyckiej.

Dziś jest dobry dzień na "spokojne łoże".

Tradycyjny chiński kalendarz to nie tylko znaki zodiaku, rytm życia wyznaczany pełniami i nowiami i ustawianie horoskopu na podstawie nie tylko daty, ale wręcz godziny urodzenia. To także bardzo szczegółowe informacje na temat tego, czy dana czynność powiedzie się danego dnia czy nie - względnie czy jej efekty będą świetne czy opłakane. Jakie to są czynności? Och, od wielkich, typu zawarcie związku małżeńskiego czy otwarcie biznesu aż po czynności tak prozaiczne jak... kupowanie łóżka.

安床 ānchuáng, dosł. spokojne łoże to ustawienie łóżka - łoża w nowym domu, łóżka nowożeńców, ale nawet zmiana starego łóżka na nowe, bo na przykład w starym materacu pękła sprężyna. Jest to ponoć nie tylko niezawodna metoda, by pozbyć się problemów z bezsennością czy z seksem, ale też - by poradzić sobie z bezpłodnością. Na bezsenność wystarczy w sprzyjającym dniu przenieść łóżko w inne miejsce (oczywiście zgodne z zasadami fengshui) czy też zmienić materac. Z bezpłodnością sprawa jest trudniejsza: poza zmianą łóżka przydałoby się zaprosić chłopca spod znaku Smoka, by trochę powariował na łóżku - ponoć dzięki temu szybciej się pocznie syna. W ostateczności może to być chłopiec innego znaku zodiaku, jednak bezwzględnie nie można zapraszać do zabaw na łóżku dziewczynek, bo przecież tylko syn jest prawdziwą dumą rodziców...
Wracając do samego łóżka: oprócz zaopatrzenia się w nowe łóżko w wyznaczony dzień, warto również wznieść modły do łóżkowych bóstw 床神- zazwyczaj preferuje się Matkę Łoża, wierząc, że to ona najlepiej opiekuje się wszystkimi łóżkowymi sprawami. Warto też pamiętać, że Chińczycy wierzą, że nie wolno używać cudzego łóżka - np. nawet biedni studenci, gdy wprowadzają się do wynajmowanego mieszkania, nawet jeśli nie mają ani jednego nowego mebla, kupują dla siebie nowy materac, nie korzystając z pozostawionego przez poprzednich lokatorów. Podobno jeśli śpi się na cudzym łóżku, zaczynają się rozmaite - związane ze spaniem - problemy.
Według mnie jedyny problem polega na tym, że te wszystkie dobre wróżby dotyczą tylko par - w łóżku, które zostało zgodnie z regułami przysposobione, nie wolno spać samotnie.
Nie dziwię się, że właściwe postawienie łóżka urosło w Chinach do sprawy wielkiej wagi - w końcu spędzamy w łóżkach jedną trzecią życia; warto sprawić, by sen był zdrowy i przynosił korzyści. A jednak wolałabym, żeby chińscy wróżbici zamiast podpowiadać mi, kogo przeturlać po łóżku, by powić syna, pomogli mi tak to łóżko ustawić i obłaskawić, żeby mi mąż nie chrapał...
Dobra. Teraz najważniejsza rzecz. Czy oni naprawdę w to wierzą?
Wyszłam za mąż w 2012 roku. Oboje chcieliśmy mieć dzieci.
Gdy na przełomie 2014 i 2015 roku przeprowadzaliśmy się do nowego mieszkania, już od roku chodziłam po lekarzach, którzy bezradnie rozkładali ręce - dwoje zdrowych ludzi powinno nie mieć problemów, a my mieliśmy.
W 2015 zaszłam w ciążę. Dopiero po urodzeniu Tajfuniątka ZB podzielił się ze mną rozmową, jaką przeprowadził z dawnym właścicielem mieszkania. Ponoć wtedy, gdy ZB kupował mieszkanie, tamten powiedział: i pamiętajcie, żeby właśnie w tym pokoju zainstalować dobrego dnia nowe łóżko. To miejsce ma dobre fengshui. ZB nie wierzył, więc rozmowę zignorował, ale ponieważ pokój wydał nam się najfajniejszy, to właśnie tutaj urządziliśmy sobie sypialnię. Czy to kwestia poprawnego anchuang, czy nie - tego się zbadać nie da. Ale... to mieszkanie i to łóżko przyniosło nam szczęście w postaci Tajfuniątka.
Pełną wróżbę na dziś można sprawdzić tutaj, a tutaj link do całego kalendarza wrożebnego, dzięki któremu możecie wybrać odpowiednie dni do niemal wszystkich ważnych spraw życiowych - niestety, jest dostępny tylko po chińsku.

Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak się zasypia po japońsku, zajrzyjcie tutaj.

4 komentarze:

 1. A jak to jest z kwestią spania w cudzym łóżku w przypadku np. dłuższej wizyty u rodziny albo wyjazdu na wakacje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. anchuan dotyczy tylko tych własnych łóżek. Ale znam Chińczyków, którzy bardzo dbają o to, by jeździć na wakacje do miejsc z dobrym fengshui ;)

   Usuń

 2. "Pełną wróżbę na dziś można sprawdzić tutaj" szkoda, że tylko po chińsku ale może dlatego warto pouczyć się tego języka...

  OdpowiedzUsuń

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.