blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2020-03-03

Biblioteka Yunnańska 雲南省圖書館

Dzisiejszy wpis powstał w ramach współpracy z japonia-info.pl, czyli pod egidą Unii Azjatyckiej.

Między Rzeką Spławiania Koni 洗马河 a ulicą Bankową 钱局街 znajduje się wysoki budynek - doskonały punkt orientacyjny. Jest to gmach Biblioteki Yunnańskiej - działającej biblioteki i zabytku jednocześnie. 
Jej budowę rozpoczęto w 1909 roku, w ostatnich latach panowania Mandżurów. W związku z różnymi zamieszkami historycznymi kilkukrotnie zmieniała nazwę i zawartość (swego czasu budynek pełnił również rolę muzeum). Od września 1938 roku Japończycy bombardowali Kunming; biblioteka też doznała uszczerbku, ale - działała prez całą wojnę. W 1953 roku utrwaliła się nazwa oryginalna wraz z oryginalnym przeznaczeniem.
Ma powierzchnię trzydziestu tysięcy metrów kwadratowych, a na nich osiemnaście czytelni i czternaście działów, w których pracuje dwieście osób.  Sa tu zgromadzone ponad 3 miliony książek papierowych i jest zapewniony dostęp do ponad pięciu milionów książek elektronicznych, w tym ogromny wybór zabytków piśmiennictwa chińskiego i pism chińskich mniejszości etnicznych.
Tutaj ich strona główna po angielsku.
Ponieważ biblioteka jest "po drodze", w trakcie naszych spacerów często zahaczamy o parczek przy bibliotece. Kilka razy nawet zabrałam Tajfuniątko do działu dziecięcego (gdzie są wielkie pufy i możliwość czytania na miejscu). Swego czasu w bibliotece były rozmaite projekty typu wspólne czytanie z dziećmi i tak dalej. Niestety, okazało się, że biblioteka ich nie kontynuuje. Od czasu do czasu w dolnych, otwartych halach biblioteki, są wernisaże - głównie zdjęcia i obrazy dotyczące w jakiś sposób Yunnanu.
Widok na bibliotekę ze Szmaragdowego Jeziora.
...i jeszcze raz ten sam widok, ale tym razem - podczas zachodu słońca.
A jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś o japońskiej Bibliotece Cesarskiej, zajrzyjcie tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.