blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2021-12-06

Rzeka Obfitości 鱼米河

Wspomniałam wczoraj o restauracji położonej przy deptaku koło starówki w Lijiangu, tuż obok głównego wejścia do Parku Stawu Czarnego Smoka. Deptak wziął swą nazwę od rzeki, a właściwie - strumyka, przy którym się znajduje. Rzeczka nie jest może imponująca, ale naprawdę ładnie zorganizowano tu przestrzeń:
rzeźby bardzo przypominają kunmińską Rzekę Spławiania Koni, prawda? Tym razem przedstawiona historia dotyczy przede wszystkim handlarzy ze słynnego Szlaku Herbaciano-Końskiego, którego Lijiang był ważną częścią.
Mnie najbardziej urzekła jednak sama nazwa rzeczki: 鱼米河 znaczy dokładnie Rzeka Ryb i Ryżu. Oczywiście każdy Chińczyk natychmiast skojarzy sobie tę nazwę z czteroznakiem 魚米之鄉 [鱼米之乡] yúmǐzhīxiāng - krainą ryb i ryżu czyli żyzną ziemią czy też krainą mlekiem i miodem płynącą. No właśnie: u nas też kulinarnie - mleko i miód. Jak wiele można się o podstawowych produktach spożywczych i stylu życia dowiedzieć z przysłów i powiedzeń!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.