blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2021-12-14

得月楼 Księżycowy Pawilon

W sercu Stawu Czarnosmoczego Źródła znajduje się śliczny mostek prowadzący do trzypoziomowego pawilonu. Jeden z najsłynniejszych widoków w Lijiangu to właśnie widok na ów pawilon oraz na majaczący w oddali szczyt Gór Nefrytowego Smoka.

Budowę naszego pawilonu rozpoczęto w 1876 roku, jednak to, co można oglądać obecnie, jest wersją z 1964 (zabytek spłonął w 1961 roku, ponoć za sprawą pary kochanków, których rozłączyła śmierć i jedno z nich oszalało). Kolorowy, ładnie ozdobiony - wiecie, jak urzekające są chińskie pawilony. A jeszcze tuż nad wodą, więc odbija się w krystalicznie czystym Stawie Czarnego Smoka. Jednak wielu Chińczyków podchodzi do niego ze względów literackich, a czasem nawet - patriotycznych. Otóż dwuwiersze, które zdobią ten pawilon, zostały napisany własnoręcznie przez Guo Moruo, słynnego dwudziestowiecznego pisarza chińskiego. Mało tego! Pierwszy dwuwiersz został zaczerpnięty z trzynastozgłoskowca samego Mao: 

春风杨柳万千条,风景这边独好; 

飞起玉龙三百万,江山如此多娇。 

Wiosenny wiatr igra w miriadach wierzb, krajobraz wyjątkowo piękny; 

Tysiące nefrytowych smoków wzleciało, pejzaż tak wspaniały. 

Obok zaś znajduje się wiersz Guo: 

龙潭倒映十三峰,潜龙在天,飞龙在地;

 玉水纵横半里许,墨玉为体,苍玉为神。 

W Smoczym Stawie odbitych trzynaście szczytów, smoki nurkują w przestworzach i lecą po ziemi;

Nefrytowej wody może na pół li, ciało z czarnego nefrytu a duch niebieskogłęboki.

Hmmm... Mnie tam bardziej zachwycił krajobraz...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.