blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2021-12-21

Groszowy Pawilon 一文亭

Na środku jeziora Nefrytowego Źródła znajduje się maleńki pawilonik:
Zowie się on Groszowym Pawilonem, pochodzi jeszcze z czasów qingowskich, a historia jego jest taka: pewna bogobojna staruszka Naxi zbierała datki dla biednych, a z każdego z nich zachowywała po jednym groszu. Ziarnko do ziarnka, uzbiera się miarka - gdy więc zaoszczędziła całkiem pokaźną sumkę, postawiła za nią taki pawilon w podziękowaniu darczyńcom. Co ciekawe, kiedyś stał on przed rezydencją rodziny Mu, jednak później został przeniesiony nad nasze jezioro.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.