blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2021-12-20

kultura Naxi w piguce

Kiedy będziecie w Parku Stawu Czarnego Smoka w Lijiangu i wejdziecie do Pawilonu Pięciu Feniksów, by rzyjrzeć się z bliska Sanduo, nie zapomnijcie przy okazji rozejrzeć się po niewielkim muzeum, które się tam znajduje. Jest w nim zgromadzona wiedza o kulturze Naxi i historii Lijiangu i okolic, podana w łatwy do przyswojenia sposób. Informacje opatrzone są zdjęciami, więc nawet osoby niechińskojęzyczne będą wiedzieć, na co zwracać uwagę.
zabytki pisma dongba
zabytki pisma dongba
opis szamanów dongba
rytuały o zmiennych datach - np. z okazji urodzin dziecka czy jego przejścia w dorosłość (13 lat!)
doroczne rytuały, np. noworoczne, ku czci przodków czy bóstwa Sanduo
mosty Naxi
obłędne przykłady snycerstwa z Lijiangu i okolic
słynni ludzie
zwyczaje, rękodzieło, kuchnia
dawne zdjęcia przedstawiające karawany na Szlaku Herbaciano-Końskim
Znajdują się tam informacje o bodaj wszystkich aspektach życia i tradycji ludu Naxi, od zabytków piśmiennictwa poczynając, przez opis religii, sztuki, ubiorów, świąt, ceremonii, muzyki i tańców, architektury, rzeźby, pobliskich miasteczek, historii Lijiangu, sławnych ludziach wywodzących się z tego ludu, aż po kulinaria i znaczenie Lijiangu w czasach, gdy karawany podróżowały jeszcze po Szlaku Herbaciano-Końskim. Żałuję, że zajrzałam tam dopiero ostatniego dnia pobytu; gdybym wcześniej wiedziała, na co zwracać uwagę np. w tradycyjnych domostwach, zrobiłabym pewnie lepsze zdjęcia...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.