blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2021-12-22

Most Wiatru i Deszczu 风雨桥

Punktem, z którego można zrobić najpiękniejsze zdjęcie całemu parkowi Stawu Smoczego Źródła i majaczącym hen na horyzoncie górom jest bez wątpienia Most Zamkniętej Zieleni 锁翠桥.

Most ten został zbudowany w 1887 roku i jest jednym z najlepiej zachowanych lijiańskich mostów wiatru i deszczu. 风雨桥 fēngyǔ qiáo czyli most wiatru i deszczu to typ zadaszonego (czyli chroniącego przed wiatrem i deszczem) mostu, popularny zwłaszcza w południowych Chinach. Zazwyczaj składa się z mostu i pawiloników, a czasem również wieżyczek. Jeśli jest krótki, zazwyczaj znajdują się one tylko na początku i końcu mostu, ale niektóre mosty są tak długie, że mieści się tam sporo elementów konstrukcyjnych i ozdobnych. Ze względu na tę ozdobność zwie się takie mosty czasem również 花桥 kwietnymi (czyli ozdobnymi) mostami.

Spójrzcie sami, jaki wypas: jest gdzie usiąść, jest się gdzie schronić, jest nawet co pooglądać. Faktycznie piękne są takie mostki. Ten nasz przy okazji oddziela spokojne jezioro od wodospadów, które wyprowadzają krystalicznie czystą wodę z Nefrytowego Źródła prosto do lijiańskiej starówki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.