blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2020-06-04

niedźwiedzi demon 黑熊精

Dzisiejszy wpis powstał w ramach współpracy z japonia-info.pl czyli w ramach Unii Azjatyckiej.

Jednym z antagonistów w Wędrówce na Zachód jest demon pod postacią niedźwiedzia, nazywany demonicznym niedźwiedziem księżycowym 黑熊精 lub potwornym chrobrym niedźwiedziem-wojownikiem 熊罴怪*. Niedźwiedzi demon dawno, dawno temu był zwykłym księżycowym niedźwiedziem, który żył w Górach Czarnego Wiatru, w Czarnowietrznej Jaskini. Po wielu latach ćwiczeń duchowych stał się demonem, używającym w walce nie tylko piki z czarnym chwostem, ale przede wszystkim - sprytu.
Pewnego dnia, gdy Tang Seng w drodze po kanon buddyjski odpoczywał w klasztorze Awalokiteśwary, stary zły mnich chciał go skrzywdzić i podłożył ogień. Misiek poszedł gasić pożar, jednak tak go łapska swędziały, że przy okazji postanowił sobie przywłaszczyć szatę, którą Tang Seng dostał od samego Buddy. Sun Wukong zaczął z nim walczyć, jednak siły były wyrównane, więc chcąc nie chcąc poszedł po pomoc do Awalokiteśwary Południowych Mórz 南海观音菩萨, która przy pomocy magicznego eliksiru zmusiła miśka do powrotu do własnej postaci i go zniewoliła zaklęciem buddyjskim, a potem obsadziła nim wakat strażnika gór. Wszystko dobrze się skończyło. Swoją drogą, bóstwa chińskie potrafią nie tylko pokonać, ale również wykorzystać przeciwników.

Tutaj poczytacie o japońskim niedźwiedziu.

*Ciekawostka: 熊羆 [熊罴] xióng​pí - tym mianem się określa dzielnego wojownika, chrobrego rycerza itd. Jeśli rozbić te dwa znaki, okazuje się, że jest to połączenie niedźwiedzia ​熊 xióng z... niedźwiedziem brązowym 羆 [罴] pí, który wszakże w uproszczeniu znaku stracił całą swą niedźwiedziowość. Można więc powiedzieć, że wojownik dzielny to taki, który walczy jak niedźwiedź i jest takiż silny.

2 komentarze:

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.