blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2020-06-18

dziewięciogłowy wąż 相栁

Dzisiejszy wpis powstał w ramach współpracy z japonia-info.pl czyli pod egidą Unii Azjatyckiej.

Xiangliu 相栁, nazywany również Xiangyao 相繇, to dziewięciogłowy jadowity wężowaty potwór, który w chińskiej mitologii przynosi powodzie i zniszczenie. Ma zwinięte wężowe cielsko - co do tego się wszyscy zgadzają. Za to jak wyglądają jego głowy - tu już wersji jest kilka: każda na osobnej szyi, zebrane w kiściach po trzy i tak dalej - co wizerunek, to dziwniejszy od poprzedniego, przy czym zawsze głowy tego węża są ludzkie.
źródło
A było to tak:
Xiangliu był prawą ręką bóstwa wody, Gonggonga (swoją drogą, też wężowatego). Nie sprawował się jednak dobrze - niszczył każde miejsce, w którym się zjawiał. Gdziekolwiek spoczął, a nawet tam, gdzie padł jego oddech, teren stawał się grząski i mokry od gorzkich, smrodliwych wód i uciekały zeń zwierzęta oraz ludzie. Całe szczęście został załatwiony - może przez Wielkiego Yu, może przez Nüwę? Zgodnie z Księgą Gór i Mórz tam, gdzie padła krew Xiangliu, ziemia stała się jałowa, a potem zatopiła ją powódź. Dopiero Wielki Yu zatamował wodę i zamknął ją w małym jeziorku, nad którym Niebianie zbudowali sobie pawilony.
Co ciekawe, choć sam potwór został zaciukany, wiara w niego przetrwała - w Syczuanie jeszcze w latach '80 XX wieku opowiadało się legendy o dziewięciogłowych wężach odpowiedzialnych za powodzie i wszelakie zło.
Xiangliu pojawił się w grach opartych na chińskiej mitologii; wystąpił również w filmie Noc w muzeum: Tajemnica grobowca, a także w kilku książkach czerpiących z chińskiej mitologii garściami.

Tutaj poczytacie o japońskich niesamowitych wężach.

1 komentarz:

  1. Ilustracja portretowa zaorała system - bardzo przystojny potwór :-)

    OdpowiedzUsuń

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.