blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2014-07-01

Du Tianrong 杜天榮

Du Tianrong urodził się w 1928 roku, czy w najbardziej zwariowanych czasach dwudziestowiecznych Chin, w powiecie o bardzo zabawnej nazwie: Powiat Bogaczy 富民县. Zdobył wielką sławę i cieszył się całkowicie zasłużonym szacunkiem - nie tylko jako świetny fotograf, ale i jako pałający patriotyzmem lokalnym kunmińczyk. Właśnie bowiem Kunming - tutejsi ludzie i pejzaże - był głównym tematem jego prac. Szkoda, że nie miałam szansy go poznać - zmarł bowiem jeszcze przed moim urodzeniem, w 1981 roku.
Od dziecka kochający przyrodę Du, fotografii uczył się sam, studiując w samotności dzieła uznanych fotografów. Staż w najstarszym kunmińskim zakładzie fotograficznym zaczął wprawdzie już w wieku lat 14, ale nauczył się tam głównie portretowania bogatych ludzi.
Pamiętacie historię Francuza Augusta François, konsula, który fotografował Yunnan początku XX wieku? Ten sam facet, który go "odkrył" dla Chińczyków - Yin Xiaojun - ukazał też dzieła Du światu. Trzeba Wam bowiem wiedzieć, że większość zdjęć Du leżała w szufladzie. Dnia pewnego jego syn przyniósł do Yina część zdjęć - z widokiem na Jezioro Dian i innymi widoczkami kunmińskimi. Okazało się, że archiwum jest bogate - zawiera ponad 2600 zdjęć, pstrykniętych w latach 1946-1980, a będących wspaniałym fotoreportażem na temat historii Kunmingu, historii jego zmian. Tych 2600 zdjęć można pogrupować w 16 kategoriach: wieś, mniejszości, Jezioro Dian, zabytki itd. Dlaczego jednak trzeba je było "odkrywać"? Czyż nie były znany wcześniej?
Niezupełnie. Choć Du był uznanym fotografem, jego prywatne zdjęcia przezimowały spory kawałek czasu ukryte przed ludzkim okiem. Ze względu na zamieszanie związane z Rewolucją Kulturalną, ukrył je Du u krewnych. Słusznie zrobił! Został bowiem brutalnie pobity, a jego dom starannie przeszukany; wszystko rozkradziono albo zniszczono. Gdyby zdjęcia były wówczas w domu, zapewne spotkałby je taki sam los. Na wszelki wypadek nie wspominał o nich, ani ich nie publikował. Dopiero na dwa lata przed śmiercią na prośbę departamentu kultury Yunnanu pokazał część na wystawie.
Poeta kunmiński Yu Jian mówi o tych zdjęciach tak:
Te zdjęcia świetnie oddają Yunnan moich wyobrażeń, pogrupowane w serie zarejestrowały yunnańskie życie, to duch Yunnanu. Yunnan w fotografii Du Tianronga to niebo. W kwestii uwieczniania życia w Yunnanie i Kunmingu - 100 lat temu mieliśmy Augusta François, 60 lat temu - Du Tianronga.
Jego zdjęcia urzekają prostotą i subtelnością; bije z nich miłość do rodzinnych stron. Uwielbiam je.
Są to zdjęcia z tych stron:
http://blog.sina.com.cn/s/blog_4e2087320100lose.html
http://news.sina.com.cn/c/p/2008-06-16/200115755453.shtml
Obecnie jego dzieci procesują się z różnymi instytucjami, które nielegalnie wykorzystują zdjęcia Du.

4 komentarze:

 1. Cudowne wspomnienia na starych czarno-białych fotografiach.

  Pewnym znanym fotografem o światowej renomie jest Francuz Marc Riboud, który utwalił na swych kliszach wspaniałe Chiny z XX wieku.

  Jeszcze w czasach gdy Chiny były ''zamkniete'' dla reszty świata odwiedzał je robiąc zdjęcia odbijajace ówczesne życie:

  http://www.google.fr/search?q=marc+riboud+chine&nord=1&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=Hf2zU4-6Ouaz0QX6mYDQCA&ved=0CB8QsAQ&biw=1152&bih=618

  Bardzo lubię do Ciebie zaglądać i czytać Twe notki!
  Pozdrawiam  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi miło :) Marca Ribaud nie znałam, dziękuję za ciekawy trop :)

   Usuń
 2. Piękne zdjęcia - z myślą przewodnią i klimatem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. prawda? Też się w nich zakochałam od pierwszego wejrzenia :)

   Usuń

Proszę, nie anonimowo!
A jeśli nie na temat bądź niekulturalnie, skasuję.