blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2014-07-24

klątwa świstaka

Parę dni temu facet z Gansu znalazł martwego świstaka. Nie chcąc, by mięso się zmarnowało, podał je swemu psu. Tego samego wieczoru człowiek ów zaczął się źle czuć. Hospitalizacja nie pomogła - umarł. Kiedy, do jasnej cholery, się ci ludzie nauczą, żeby nie tykać padłych dzikich gryzoni, bo można zachorować na dżumę?!
Chińskie władze zareagowały błyskawicznie: zamknęły miasto Yumen, w którym zmarł mężczyzna, żeby nie roznieść zarazy, a przy okazji stworzono cztery sektory kwarantanny. Dróg pilnuje policja; miasto jest dobrze zaopatrzone, więc nikomu nie braknie pożywienia. Lekarze z niepokojem czekają na ewentualne pojawienie się objawów dżumy dymieniczej u któregoś z pacjentów. Sytuacja w zasadzie opanowana.
Takie akcje zdarzają się co jakiś czas - parę lat temu głośny był przypadek dwóch Syczuańskich wieśniaków, którzy przyrządzili sobie padłego świstaka na kolację. Jak widać, nic to nikogo nie nauczyło.
A ja właśnie o tym rozmyślam, gdy widzę bogaty wybór mięs nadzianych na szaszłykowe pałeczki w biednych częściach miasta...
Źródło.

3 komentarze:

 1. Anonimowy25/7/14 00:48

  Jak jakiś Traveling Arab zje miejscowy przysmak a potem poleci do USA.To ma zapewnione wakacje w Guantanamo.Ewentualnie Survival na Mazurach w Tajnym więzieniu CIA w Kiejkutach ;D Dadzą jemu Full Service: głębokie nurkowania w wiadrze ze wstrzymaniem oddechu i leczenie neurologiczne prądem na koszt Narodowego Funduszu Zgonów :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Karolina (PL)25/7/14 05:15

  Dżuma występuje w USA do dziś. Po prostu liczba zachorowań jest bardzo niska w porównaniu do Azji czy Afryki, dlatego nie jest o tym tak głośno.

  OdpowiedzUsuń
 3. To, że się zdarzają, to normalne - szczurów się pewnie nigdy nie uda wytępić, więc da się to zrozumieć. Ale dotykać/zjeść padłe zwierzę?...

  OdpowiedzUsuń

Proszę, nie anonimowo!
A jeśli nie na temat bądź niekulturalnie, skasuję.