blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2011-03-29

Lý Thái Tổ 李太祖


Lý Thái Tổ, czyli ten facet pomnikowy, rzadzil Wietnamem zaledwie 19 lat i to w dodatku dawno, dawno temu (1009-1028), ale jego pomnikow jest miliard wszedzie, bo byl zalozycielem dynastii po pierwsze, a po drugie przeniosl stolice do Hanoi.
A bylo to tak:
Urodzil sie na wsi w 974, w Cổ Pháp znanego ze swej pagody (Rặn Pagoda/Dận Pagoda). Gdy skonczyl 3 lata, mama oddala go mnichom na wychowanie, co skonczylo sie tak, ze zostal mnichem (a skad niby mial miec inne wzorce osobowe?). Opiekowal sie nim zreszta przeor, co potem znacznie ulatwilo mu zrobienie kariery... wojskowej. Tak, da sie to polaczyc :D
W 1009 roku Lê Ngoạ Triều, ostatni krol dynastii Lê zostal zaciukany przez wiernych poddanych, bo byl niedobry dla ludu. Nie chcac dopuscic do totalnego bezholowia, przeor z oficjelami osadzili na tronie naszego bohatera i rozpoczeli w ten sposob nowa dynastie.
Jako, ze dotychczasowa siedziba, Hoa Lư, pod wzgledem geograficznym byla do kitu, przeniosl stolice do Đại La, obecnego Hà Nội.
Jako polityk dobrze sie sprawdzil - byl pierwszym krolem uznanym przez Chinczykow. Wietnam pozostawal wasalem Chin, ale mial wlasna polityke zagraniczna i pewna swobode. W dodatku zrestrukturyzowal administracje, podatki i w ogole byl supcio ;)
To wlasnie od niego zaczelam zwiedzanie Hanoi z A Haiem :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę, nie anonimowo!
A jeśli nie na temat bądź niekulturalnie, skasuję.