blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2020-04-24

Taniec Skolopendry 蜈蚣舞

Niby skolopendra jest bohaterem negatywnym, jednak doczekała się w Chinach własnego tańca. O, proszę:


Taniec Skolopendry to tradycyjny taniec ludowy rodem z prowincji Guangdong, konkretnie - z miasta Shantou; znajduje się na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Taniec ten powstał za czasów cesarza Guangxu; został wymyślony przez dwóch przyjaciół - Chen Chengjina i Shi Wenyonga. W tamtych czasach częste były pochody religijne i wszelkie inne - byle było głośno i ludno. Przyjaciele ujrzeli raz, jak skolopendra wędruje, wijąc się po ziemi i uznali, że taniec odwzorowujący jej ruchy byłby piękny i ciekawy. Obserwując skolopendry, wymyślili zestaw ruchów oraz stroje, które następnie ulepszali, aż osiągnęli doskonałość. Ich skolopendra miała 22 mietry długości! Składa się, jak to bywa, z głowy (1 metr - szyja, nos, otwór gębowy z ostrymi zębiskami i błyszczące oczy), cielska (18 metrów - segmenciki oparte w większości o bambusowy stelaż) i ogona (3 metry) - to wszystko na ramionach 15 ludzi. 
Ciekawostka: taniec ten został zaprezentowany w Hongkongu w 1937 roku z okazji koronacji Jerzego VI.

2 komentarze:

  1. Tu, widzę, skolopendra udomowiona, która biega za piłeczką ;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. skoro udomowili nawet smoka, to ze skolopendrą też dali sobie radę ;)

      Usuń

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.