blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2020-04-16

Sześciouchy Makak 六耳獼猴

Dzisiejszy wpis powstał w ramach współpracy z japonia-info.pl czyli pod egidą Unii Azjatyckiej.

Buddyści podzielili stworzenie na dziesięć kategorii - pięć duchowych (nieśmiertelni, demony, bogowie itd.) oraz pięć zwykłych - to ludzie i zwierzęta. Jednak oprócz tego istnieją tzw. Cztery Naczelne Małpy Chaosu (połączenie małpy z chaosem uważam za nadzwyczaj trafne). Jedną już znacie: Błyskotliwą Kamienną Małpę 靈明石猴 czyli Sun Wukonga. Poza tym są jeszcze Czerwonopośladkowa Końska Małpa 赤尻馬猴, Długoramienna Małpa 通臂猿猴, którą prywatnie podejrzewam o bycie gibbonem, a także wspomniany w tytule Sześciouchy Makak. Jest od przedstawiony jako jeden z groźniejszych oponentów Sun Wukonga; ponieważ należą do tej samej kategorii stworzeń, mają podobną moc. Co gorsza, obaj potrafią przybierać różne postacie. Nasz makak najbardziej lubi przemieniać się... w Sun Wukonga - w jego formie nokautuje Tang Senga i kradnie mu bagaż. Potem we wszystkich adaptacjach na mały ekran pojawia się walka dwóch identycznych małp - ponieważ są identyczne, żadna nie potrafi zdobyć przewagi nad drugą. W dodatku nikt nie potrafi rozpoznać, który jest prawdziwym Sun Wukongiem, a który podróbką - rozstrzyga to dopiero sam Budda Tathagata. Dopiero gdy on opowiada o Czterech Naczelnych, fałszywy Sun Wukong próbuje uciec. Budda więzi go pod ogromną złotą patrą (miseczką żebraczą), makak wraca do swej pierwotnej formy, a Sun Wukong go zabija.
źródło
O Sześciouchym Makaku często mówi się jako o ciemnej stronie Sun Wukonga; walcząc z nim walczy po prostu ze swoimi złymi nawyczkami, z tym wszystkim, co go odciąga od Buddy.

Jeśli chcecie poczytać o japońskich legendarnych małpach, zapraszam tutaj.

1 komentarz:

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.