blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2020-01-21

zimowe wiśnie 冬樱

Zimowe wiśnie pochodzą z Yunnanu. To pewnie dlatego ich normalnym czasem kwitnienia jest okres między listopadem a styczniem, kiedy Kunming i okolice ogrzewa najpiękniejsze słońce. Oczywiście, zimowe wiśnie zaimportowali również Japończycy i Europejczycy. Ale zarówno w Japonii, jak i w Europie kwitną one znacznie później. 
Straszne zamieszanie wprowadza fakt, że mamy również drugi gatunek wiśni kwitnących zimą - tzw. yunnańskie wczesne wiśnie albo wiśnie himalajskie, które występują w Tybecie, Nepalu, ale i w części Indochin. One również w Yunnanie kwitną zimą. Żeby rozróżnić te dwa gatunki, trzeba się znać na wiśniach dużo lepiej, niż ja. Ja tylko cieszę się, że mogę zimą - nawet zimną, taką z temperaturami zbliżonymi do zera - chodzić liściastą aleją, różową od kwiecia.
Gdzie można je sobie pooglądać? Oczywiście w parku przy Zoo na Górze Yuantong, nad Rzeką Panlong, a pojedyncze sztuki również w rozmaitych kunmińskich parkach, np. w Parku Wielkiego Widoku oraz w parku przy Magnoliowej Świątyni.
Wiśniowa aleja nad rzeką Panlong.
widzicie owocki? Ponoć są kwaśne jak piekło.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.