blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2015-06-05

Chiny Johna Thomsona

Słyszeliście kiedyś o Johnie Thomsonie? Ja dowiedziałam się o jego istnieniu zaledwie miesiąc temu i odtąd marzę, by kupić album z jego zdjęciami. Z najwyższą przyjemnością zatopiłabym się w tych bodaj najwcześniejszych profesjonalnych zdjęciach Chin.
John Thomson (1837-1921) potrafił chwytać życie na gorącym uczynku. Pokazywał nie tylko twarze oficjeli i piękne krajobrazy, ale też życie przeciętnego śmiertelnika, nie bacząc na to, czy to Anglik, Khmer czy Chińczyk. Zjeździł pół świata, jak na geografo-podróżniko-fotografa przystało. Był w Singapurze, na Tajwanie, w Indiach, Kambodży, Wietnamie i Tajlandii - na Dalekim Wschodzie spędził łącznie 10 lat. Początkowo fotografował obcokrajowców, ale z czasem zainteresowało go życie tubylców. Więc gdy przyjechał do Państwa Środka, zamiast siedzieć bezpiecznie w którejś z dzielnic obcokrajowców w dowolnym mieście, jeździł ze swym psem po dzikich ostępach, szukając prawdziwych Chin.
Jego zdjęcia mnie zauroczyły. Takich Chin już dawno nie ma. Takich fotografów chyba też nie...
Wszystkie zdjęcia pochodzą ze stron liverpoolskiego muzeum oraz szkockiej biblioteki narodowej. Jest ich tam zresztą dużo więcej. Nacieszcie się nimi, jako i ja się nacieszam. A jeśli ktoś by się kiedyś zastanawiał nad prezentem urodzinowym dla mojego małego moi, to ten byłby nie od rzeczy ;)

4 komentarze:

  1. Też wpisuję na listę upragnionych prezentów :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Anonimowy6/6/15 00:29

    Na amazonie jest takie wydawnictwo: http://www.amazon.com/China-Through-Lens-Thomson-1868-1872/dp/6167339007/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1433521704&sr=8-2&keywords=John+Thomson

    OdpowiedzUsuń

Proszę, nie anonimowo!
A jeśli nie na temat bądź niekulturalnie, skasuję.