2021-02-14

正月初三 Trzeci dzień Nowego Roku

Trzeci dzień Nowego Roku to dzień, gdy zaganiamy do roboty Bóstwa Drzwi. Robimy to paląc dla nich pieniądze wraz z posprzątanymi z podłogi gałązkami sosny yunnańskiej.

Dawnymi czasy w południowych Chinach tego dnia przylepiano Szkarłatne Usta 赤口. Uważano, że ten dzień sprzyja sprzeczkom, więc by się ich ustrzec nie należy odwiedzać krewnych i znajomych, by składać życzenia noworoczne. Owe Usta to wąski i długi pas czerwonego papieru z wypisanymi życzeniami, który należało przykleić nad drzwiami. Miało to zapobiegać kłótniom, a także zapewnić domowi bezpieczne wyprawy i powroty tudzież bogactwa. W Hongkongu i okolicach dzień ten zwał się Dniem Szkarłatnego Psa 赤狗日, który był bogiem ognistego gniewu, wiadomo więc było, że należy psa udobruchać, a samemu uważać na to, co się mówi.
Tego dnia nie wolno też używać noża, nożyczek i innych ostrych narzędzi, by nie pociąć szczęścia. W dawnych czasach nie wolno też było zamiatać, wzniecać ognia ani czerpać wody.


3 komentarze:

 1. To 赤 to też cynobrowy? A taki zwykły, codzienny czerwony?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie cynobrowy, babol mi wyszedł. Powinien być szkarłatny, już poprawiam. Zwykła czerwień to 红.

   Usuń
 2. W japońskim zwykła czerwień to właśnie 赤. Ciekawe :-)

  OdpowiedzUsuń

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.