2021-02-10

年末廿九 Dwudziesty dziewiąty ostatniego miesiąca

Pamiętacie, jak wczoraj wyrobiliście ciasto i zostawiliście je do wyrośnięcia? Dziś ugotujecie na parze mantou, zgodnie z powiedzeniem 腊月二十九蒸馒头. Im będą lepiej wyrośnięte, im bardziej apetyczne - tym większe powodzenie w Nowym Roku. Dziś oczywiście mało kto faktycznie sam robi mantou dla całej rodziny, dlatego też w tych dniach Chińczycy je kupują w ilościach hurtowych. Nie zdziwcie się, widząc ludzi pomykających ulicami z całymi siatami mantou, którymi można by wykarmić wojsko...
Drugi ważny zwyczaj również trafił między mądrości ludowe. 腊月二十九, 上坟请祖上大供 - 29 miesiąca la idziemy na groby złożyć obfitą ofiarę przodkom i prosić ich o pomoc. W miastach zwyczaj w zasadzie już zanikł, ale na wsiach faktycznie Nowy Rok obchodzi się wraz ze zmarłymi - obojętnie, czy odwiedza się groby, czy tylko stawia trociczkę i misę z owocami przed portretem przodka - tak czy owak należy pamiętać o zmarłych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.