2021-02-24

正月十三 Trzynasty dzień Nowego Roku

Trzynasty dzień nie wyróżnia się niczym szczególnym, poza tym, że w niektórych regionach to właśnie tego dnia zaczynało się wieszać lampiony. Jednak noworoczne świętowanie trwa nadal, więc opowiedzmy sobie o tradycjach noworocznych, które nie są wprawdzie nierozerwalnie związane akurat z trzynastym dniem, ale mogły wystąpić również i tego dnia. 

游神 yóushén, dosłownie: Podróż Bogów, zwana jest też Boskim Patrolem, Boskim Wyścigiem, Witaniem Bogów, Podnoszeniem Buddów itd. i polega na tym, że zaprasza się bóstwa (ich figury) do lektyk i obnosi. W zależności od rangi święta zarówno ilość bóstw, jak i pompa Boskiego Podróżowania mogą się różnić. Jeśli np. są to domniemane urodziny jakiegoś bóstwa, to obnoszone jest właśnie to jedno, zazwyczaj tylko wokół kompleksu świątynnego. Jednak w takie święta jak Nowy Rok obnoszone są wszystkie lub przynajmniej najważniejsze bóstwa danej świątyni, zazwyczaj po całym centrum miasta, a wierni tworzą orszak i modlą się w trakcie "podróży" do bóstwa, które wszak zstąpiło na ziemię i błogosławi wszystkim obecnym i wszystkie miejsca, przez które przechodzi. Podróż jest urozmaicona dźwiękowo (zawsze jest gong, a często i inne instrumenty), a korowód jest bardzo wesoły i interesujący, bo poza bogami są tam też tańczące lwy i smoki, akrobaci itd. Zwyczaj praktykowany jest nie tylko w Chinach, ale również w Japonii, Azji Południowo-Wschodniej i oczywiście w chińskiej diasporze:

 

Innym ciekawym noworocznym (ale występującym również podczas innych świąt) zwyczajem jest tzw. Dryfujący Kolor 飘色. To niezwykła mieszanka przedstawienia, magii, akrobacji, muzyki i tańca, która powstała na przełomie dynastii Ming i Qing w Kantonie. Polega na tym, że na desce/drewnianej ladze stoją przebrani i wymalowani, upozowani ludzie (obecnie najczęściej dzieci), którzy robią za nieruchome obrazy, dryfujące na wietrze. Czasem zamiast na jakiejś dowolnej desce stoją na drewnianej łódce czy też na specjalnym podeście, które, przemieszczając się, dodają dodatkowego znaczenia nazwie. Oczywiście powinni być przebrani za postacie z bogatej mitologii bądź literatury chińskiej, ale dziś zdarzają się rozmaite postacie niekanoniczne:

  Ech... Dawniej to ci Chińczycy potrafili się bawić. Dziś cały chiński nowy rok sprowadza się głównie do obżarstwa i lampionów. Dobrze, że chociaż w niektórych miejscach w jakiejś formie przetrwały dawne zabawy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.