2021-02-06

年末廿五 Dwudziesty piąty ostatniego miesiąca

Ludowe porzekadło mówi, że dwudziestego piątego miesiąca la należy zrobić tofu (腊月二十五,磨豆腐). W niektórych regionach Chin istnieje zwyczaj jedzenia okary w dniach poprzedzających Chuxi czyli wigilię chińskiego Nowego Roku. Skąd się wziął? Pamiętacie oczywiście, że wczoraj/przedwczoraj posłaliśmy Kuchennego Boga do nieba, by zdał relację Nefrytowemu Cesarzowi. Ten zaś, stosując zasadę "ufaj ale sprawdź", osobiście zjawia się na ziemi, oczywiście incognito, i zagląda ludziom w gary - znaczy sprawdza, czy Kuchenny Bóg aby nie koloryzuje. No i właśnie wtedy winien zobaczyć, jak skromni zjadacze ryżu żywią się resztkami po produkcji tofu, co ma dowodzić, że żyją skromnie i nie ważą się marnować darów niebios. Przyjrzawszy się dobrze ziemskim poddanym, Nefrytowy Cesarz podejmuje decyzję, czy w nadchodzącym roku zesłać na konkretne rodziny szczęście czy nieszczęście. Stąd wziął się kolejny zwyczaj, tzw. przyjmowanie Nefrytowego Cesarza 接玉皇. Nie było niby trudne - wystarczyło tego dnia zachowywać grzeczność, powściągliwość i skromność w słowach i uczynkach, by Nefrytowemu Cesarzowi spodobało się nasze zachowanie i by zesłał nam w nadchodzącym roku same dobrodziejstwa.

Innym ciekawym zwyczajem jest popularne w południowych Chinach Oświetlanie Polnych Jedwabników 照田蚕 lub inaczej Palenie Polnych Bogactw 烧田财. Chodziło o to, żeby na środku pola zapalić wielgachną pochodnię i z jej płomienia wróżyć, czy przyszły rok będzie pomyślny - tzn. obfity w plony. Oczywiście będzie tym lepiej, im lepiej się hajcuje. W niektórych miejscach ta ceremonia odbywa się trzydziestego dnia ostatniego miesiąca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.