2021-02-18

正月初七 Siódmy dzień Nowego Roku

Dziś Dzień Człowieka! Bogini nas stworzyła - więc dziś są urodziny całego rodzaju ludzkiego. Chińczycy go obchodzili już za czasów dynastii Han, więc jest to bardzo wiekowe święto. W trakcie obchodów należało się przyozdobić nakryciem głowy w kształcie znaku człowieka 人. Oprócz tego w południowych prowincjach tego dnia łapało się ryby - ale ręcznie, nie na wędkę!

U nas, na południowym zachodzie, bardziej popularne jest wszakże "deptanie moren" 踏碛, czyli wybranie się "za miasto" czy po prostu na piknik. Jeśli zaś komplenie nie pociąga nas natura, wtedy i tak nie powinniśmy siedzieć w domach, ponieważ tradycyjnie 7 i 9 dzień Nowego Roku to dni odpustowe. Znaczy, jarmarki przy świątyniach buddyjskich się odbywają. Zaś jednym z ulubionych piknikowo-jarmarczno-wycieczkowych miejsc starych kunmińczyków była Rzeka Złotego Soku 金汁河 - tam paliło się trociczki, ale również ustawiało wielkie huśtawki ku uciesze młodzieży i pozwalano na dość swobodne jej romansowanie... Akurat ten zwyczaj już zanikł, ale  - ludzie, wyjdźmy z domu po tym tygodniu obżarstwa i lenistwa noworocznego!


2 komentarze:

  1. Chętnie zobaczyłabym te wielkie huśtawki, bo Kirgizi i Kazachowie też mają podobną tradycję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. podobne do tych: https://baixiaotai.blogspot.com/2013/01/nowy-rok-hani.html

      Usuń

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.