2021-02-13

正月初二 Drugi dzień Nowego Roku

Po wigilijnej kolacji nadszedł pierwszy dzień chińskiego Nowego Roku. Zgodnie z tradycją, tego dnua rano należało spożywać potrawy wegetariańskie, pozbawione mocnych przypraw. Ciekawe, ile w tym było mądrości ludowej, nakazującej zachowanie wstrzemięźliwości i lekkiej diety po wielkim obżarstwie... Wracając jednak do drugiego dnia Nowego Roku, który jest właśnie dziś - od dziś przestaje nas obowiązywać dieta, co nazywamy 开斋日, a także możemy sobie dać spokój z wieloma innymi tabu - przecież mamy świętować, a nie się umartwiać! Dlatego ten dzień zowie się Otwarciem Roku 开年, a najważniejszy posiłek to Posiłek Otwarcia Roku 开年饭, podczas którego jada się potrawy związane z bogactwem. Należą do nich m.in. trzęsidła - sinice zwane fat choy 发菜, czyli "włosowate warzywo", którego chińska nazwa jest homofonem wzbogacenia się. Oprócz tego jada się kapustę i różne surowe warzywa, ponieważ ich nazwa brzmi 生菜, co jest homofonem zrobienia fortuny. Je się też oczywiście ryby, ponieważ ryba to homofon naddatku. Skąd takie nagromadzenie "pieniężnych" potraw? Jest to związane z faktem, że drugi dzień Nowego Roku to dzień zapraszania Boga Pieniędzy (w niektórych wszakże regionach, np. w Kunmingu, pokłony bije się Bogu Pieniędzy piątego dnia Nowego Roku).

W niektórych wioskach nadal przetrwał zwyczaj darowania życia, czyli wpiszczania żywych ryb, zazwyczaj ozdobnych karpi koi do pobliskich jezior czy rzek.

Drugi dzień Nowego Roku jest też tradycyjnym Świętem Zięciów 姑爷节, zwanym również Dniem Witania Zięciów 迎婿日. Właśnie w ten dzień jechało się do rodziców żony czyli teściów, by złożyć im noworoczne życzenia i przywieźć podarki, co mężatki nazywały "powrotem do matczynego domu" 回娘家. Tradycyjnie wracało się bladym świtem, żeby zdążyć na obiad/lunch, ponieważ tradycja nakazywała, by małżeństwo na kolację wróciło już do własnego domu. Nie myślcie, że wracało się do odległej wioski, by poleniuchować, o nie! Przy okazji należało składać noworoczne życzenia (拜年) wszystkim krewnym i znajomym królika.

W dawnych czasach ten właśnie dzień często wybierało się jako odpowiedni do zrobienia zdjęć całej rodziny 全家福.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.