2020-12-22

miłorzęby z Lasu Kultury

Ulica Lasu Kultury 文林街 to ładna aleja w sercu Starego Kunmingu. Ze względu na duże zagęszczenie barów i restauracji serwujących zachodnie jedzenie, bywa nazywana Western Street. Ja wprawdzie do tych barów i restauracji rzadko chodzę - bo ceny też są iście zachodnie! - ale samą ulicę bardzo lubię. Zwłaszcza w przyjemnym grudniowym słońcu:
oj, na takich alejach jesienią sprzątacze mają co robić!
A właśnie, że nie zżółknę! Tu mi możecie skoczyć!
Czuję się ograbiona z jesieni przez to, że nadal nie można wchodzić na kampus Uniwersytetu Yunnańskiego. Wszyscy wiedzą, że to tam są najpiękniejsze miłorzęby. Nie tylko zresztą miłorzęby! Jesień na Yundzie* jest wyjątkowo barwna. No ale - trzeba się cieszyć tym, co mamy. Trzeba mieć oczy otwarte na piękno, dobro, szczęście. Nawet jeśli to są tylko malutkie iskierki, zbierajmy je żwawo i dziękujmy za nie z całego serca. Nie mam Yundy. Nie było wakacji w Polsce. Nie mam już Mamy. Tak trudno mieć nadzieję... I właśnie wtedy tak bardzo jest ona potrzebna! Więc cieszę się promieniami yunnańskiego słońca, nawet jeśli przeplatają się one z dniami tak zimnymi, że w domu czerwienieją nam z zimna nosy (przedwczoraj temperatura spadła do 3 stopni, a w domu jest niewiele więcej). Więc piekę pierniczki z chińską charakterystyką, starając się stworzyć w Kunmingu polski zakątek. I ocieram łzy, i uśmiecham się i - cała naprzód ku nowej przygodzie!

2 komentarze:

  1. Wspaniałe podsumowanie! Podziwiam za ostatnie zdanie, cała naprzód ku nowej przygodzie. Jeśli tak podejść do życia, to nawet trugności zmienią się w wyzwanie. Ze starego Kunmingu coś zostało na ulicy? Bo widać całkiem nowe duże bloki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo już niewiele starego Kunmingu zostało. Częściej nazwy ulic niż budynki. Trochę starego miasta, ładnie odnowionego, jest tutaj: https://baixiaotai.blogspot.com/2019/02/krol-pieniedzy.html

      Usuń

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.