blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2020-12-02

graffiti LXV - Li Shizhen


Li Shizhen 李時珍 – chiński lekarz, farmaceuta, akupunkturzysta, specjalista od ziół i w dodatku - jak większość wykształciuchów owych czasów - pisarz. Wywodził się z rodziny medyków, jednak miał większe ambicje - chciał zdać egzaminy cesarskie i zostać urzędnikiem wysokiego szczebla. Narzucił sobie termin: kiedy do trzydziestki mu się nie udało, stwierdził, że może jednak lepiej terminować u tatusia. Z medycyną poszło mu znacznie lepiej: jeszcze za życia stał się jednym z najbardziej znanych lekarzy. Co ciekawe, to właśnie dało mu urzędniczą pozycję. Wspiął się więc po drabinie społecznej... a rok później stwierdził, że urzędasowanie jednak go nie kręci i wrócił do leczenia ludzi i pisania o ziołach. Jako autor jednej z najważniejszych encyklopedii zielnych, stał się pośmiertnie znany nawet w Europie - Michał Boym streścił jego dzieło i przetłumaczył je na łacinę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.