blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2020-02-12

Świątynia Wielkiej Cnoty i jej dwie pagody 大德寺双塔

Była sobie Świątynia Wielkiej Cnoty. W samym centrum Kunmingu, przy wschodnim zboczu Góry Huashan 华山, niedaleko Zielonej Rzeczki 小绿水河. Opatrzona dwiema pagodami, cieszyła oko - no i stanowiła skromną odskocznie od położonej niedaleko Świątyni Yuantong. Odbicie pagód w rzece stało się nawet jednym z Dziesięciu Widoków Kunmingu. Została wybudowana za Mingów, w 1477 roku. Pagody były wzorowane na Małej Pagodzie Dzikich Gęsi w Xi'anie, tylko w jeszcze mniejszej skali - mają zaledwie 21 metrów wysokości każda; położone były między Głównym Pawilonem (大雄宝殿) a Pawilonem Czystej Krainy (接引殿). I tak sobie stały pięćset lat. Były tak charakterystyczne, że wszyscy nazywali Świątynię Wielkiej Cnoty po prostu Świątynią z Dwiema Pagodami 双塔寺.
Świątynia jest już dawno zburzona. Na jej miejscu wybudowano zwykły budynek. No, może nie taki zwykły - bo ozdobiony dachem w świątynnym stylu. Zostały pagody - jest na nie świetny widok z pobliskiego parkingu.
Niestety, same pagody to obraz nędzy i rozpaczy. Choć już w latach '80 XX wieku zostały wpisane na listę kunmińskich zabytków, to nikt nic z nimi nie robi. Ktoś kiedyś zaczął remont, ale rusztowanie zdążyło już dawno zardzewieć... i nic.
Informacja o zabytku na ścianie pobliskiego starego bloku.
Budynek, który zastąpił świątynię.
Między pagodami - wybetonowany staw. Wyschnięty, pusty.
Obecnie jedynymi pamiątkami po dawnej świątyni są - jej artystyczna wizja namalowana na murze tuż obok wejścia:
oraz - chyba - jakiś fragment dawnej zabudowy.
Kiedy oni wreszcie zrozumieją, że historia jest ważna?...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.