blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2019-01-01

Radosne cukierki XVI

Nowy Rok, nowe życie... Przynajmniej w przypadku tych dwóch par, które przysłały nam radosne cukierki.
Te drugie są typowe i bez żadnych ciekawostek. Za to te pierwsze zawierają sporą paczuszkę ozdobioną znakiem podwójnego szczęścia, wybitnie weselną. Kiedy się bliżej przyjrzeć, widać weselne życzenia: 早生贵子 - oby wcześnie (szybko) urodził się Wam syn! 早 zǎo zostało zastąpione 枣 czyli głożyną, którą się tak samo wymawia. Stąd wiadomo, jaka jest zawartość - kandyzowana głożyna, która ze względu na właśnie taką gierkę słowną jest częstym weselnym poczęstunkiem.

Radosne cukierki
Radosne cukierki II
Radosne cukierki III
Radosne cukierki V
Radosne cukierki VI
Radosne cukierki VII
Radosne cukierki VIII
Radosne cukierki IX
Radosne cukierki X
Radosne cukierki XI
Radosne cukierki XII
Radosne cukierki XIII
Radosne cukierki XIV
Radosne cukierki XV

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.