blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2020-07-25

Podwójna Szóstka 六月六

Niedawno opowiadałam o kanikule. W nadziei, że w niekończącym się deszczu przyzwę trochę słońca, chcę opisać dwa zwyczaje związane z kanikułą i znanymi już Wam fu, które miały się odbyć szóstego dnia szóstego miesiąca księżycowego, czyli jutro.
六月六晒伏 Szóstego szóstego suszymy fu na słońcu
Podwójna szóstka jest najlepszym dniem do wystawienia na słońce zatęchłych smoczych szat w Smoczym Pałacu na dnie Wschodniego Morza. Ze smoków wzięli przykład ludzie, stąd powiedzonka typu
六月六,人晒衣裳龙晒袍 
Szóstego szóstego ludzie suszą ubrania a smoki szaty
六月六,家家晒红绿 
Szóstego szóstego wszyscy suszą czewienie i zielenie (czyli różnokolorowe ubrania).
Dzień ten wybrano z przyczyn oczywistych - to wtedy słońce jest wysoko i raczej panują ciepłe temperatury, a dzień jest bardzo długi. Wówczas więc wszyscy wyciągali ubrania z szaf i skrzyń i suszyli na potęgę, żeby pozbyć się stęchlizny, wilgoci i ewentualnego robactwa.
Drugim zwyczajem jest... mycie.  
初伏洗百病 W czasie początkowego fu zmywamy sto chorób
Fu są gorące. Pocimy się, cierpimy. Czyż istnieje na to lekarstwo lepsze od kąpieli? Dlatego
初伏,浴于河,谓之‘洗百病 
W czasie początkowego fu wykąp się w rzece, to oznacza zmycie stu chorób.
六月六日,童叟浴于屈产泉,末伏乃止,谓之洗百病。
Szóstego dnia szóstego miesiąca dzieci i starcy kąpią się w Źródle Quchan, aż do końcowego fu, a oznacza to obmycie ze stu chorób.
I tak dalej. Myć się mieli zresztą nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Za Mingów i Qingów nawet pałac cesarski dawał przykład szaraczkom, jak dbać o higienę - urządzali wielką pokazówę z kąpielą słoni jako gwoździem programu i urzędasami, pilnującymi porządku, kąpieli i właściwego akompaniamentu (bębny).
Kąpieli mam dość, uskuteczniam przynajmniej jedną dziennie, dziękuję serdecznie. Za to gdyby wreszcie raczyło nas na dłużej odwiedzić słońce, chętnie wywiesiłabym wszystkie ubrania, pościel i całą resztę, by się nasłoneczniły i odwilgociły. Przeklęta pora deszczowa!...

2 komentarze:

 1. Jeśli w lecie pada i jest zimno, to kiedy u was wychodzi słoneczko?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Kunmingu jest słonecznie od września do marca, a od kwietnia do czerwca - upalnie :)

   Usuń

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.