blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2017-03-05

Tydzień Książki

Z okazji Dnia Książki (w wersji anglosaskiej obchodzonego w pierwszy czwartek marca) blogerzy językowi i kulturowi, znani już Wam z akcji W 80 blogów dookoła świata, postanowili urządzić Tydzień Książki. Z tej okazji proponujemy Wam okołoksiążkowe tematy.
Ja postanowiłam podzielić się z Wami stosikiem moich ulubionych książek związanych z Chinami - o Chinach bądź napisanych przez chińskich autorów, a dostępnych w języku polskim. Mam nadzieję, że wpis będzie dla Was doskonałą czytelniczą inspiracją. Kolejność przypadkowa.
PS. Listę będę regularnie uzupełniać.

1. Xue Xinran - Dobre kobiety z Chin. Głosy z ukrycia.
Bolesne reportaże kobiety, która postanowiła pokazać Chiny samym Chińczykom od nietypowej strony i z nietypowej perspektywy. Znajdziemy tu bezdomne, biedne, wykluczone kobiety o wypaczonym przez trudną rzeczywistość postrzeganiu świata. Lektura trudna. Ale - warto, po sto razy - warto!

2. Witold Urbanowicz - Latające Tygrysy
Napisane pięknym językiem eseiki/wspomnienia jedynego pochodzącego z Polski Latającego Tygrysa, który nie dość, że bronił Chiny przed Japończykami, to jeszcze mieszkał w Kunmingu! Tutaj trochę więcej.

3. Pearl S. Buck - Peonia
Historia chińskich żydów, z pięknie opowiedzianym mieszaniem się kultur. Tutaj trochę więcej.

4. Paweł książę Sapieha - Podróż na wschód Azyi
Zbiór wspaniałych listów, opisujących przygody Sapiehy na Wschodzie. Pasjonująca lektura! Wciągnęło mnie to na parę zimowych wieczorów! Tutaj trochę więcej.

5. Pearl S. Buck - Moje różne światy
Czyli Pearl opowiadająca o sobie w Chinach, a nie tylko o samych Chinach. Fascynująca lektura! Trochę więcej tutaj.

6. Amy Tan - Żona kuchennego boga
Amerykańska pisarka chińskiego pochodzenia pisze o Chinach takich, jakie poznała z ust swojej matki. Przy okazji analizuje rodzinę i niełatwe istnienie na styku kultur. Potoczysta, lekka proza, która jednak nie zawsze traktuje o lekkich sprawach. Trochę więcej tutaj.

7. Tiziano Terzani - Zakazane wrota
Kiedy bardzo dobry reporter w bardzo ciekawych czasach trafia do Chin na dłużej i, znając język, żyje podobnie do Chińczyków (wysłał nawet dzieci do chińskiej szkoły!) - powstaje genialna książka. Tutaj trochę więcej.

8. Fuchsia Dunlop - Płetwa rekina i syczuański pieprz. Słodko-kwaśny pamiętnik kulinarny z Chin
Gdy ta książka trafiła w moje ręce, stwierdziłam, że w takim razie nie napiszę już własnej - bo moja właśnie tak by wyglądała. Kulinaria przetykane opisami ciekawych miejsc i zwyczajów, kwintesencja Chin! Tutaj trochę więcej.

9. Włodzimierz Kalicki - W domu smoka
I znów zbiór rewelacyjnych reportaży. Powiedzmy, że są mało odkrywcze dla znawców Chin. Jednak lekkie pióro i niecodzienne przygody autora są warte paru godzin Waszego czasu. Więcej tutaj.

10. Jung Chang - Dzikie łabędzie
Trzy pokolenia Chinek w najciekawszym i okropnym XX wieku, opowiedziane przez najmłodszą w rodzie. Jeśli ktoś liczy na lekki romans, zawiedzie się. Dostanie bowiem książkę, która opowiada prawdę.

11. Edward Kajdański - Michała Boyma opisanie świata
Słyszeliście kiedyś o polskim Marco Polo? Nie? To na co jeszcze czekacie?!

12. Han Shaogong - Słownik Maqiao
O Chinach egzotycznych nawet dla Chińczyków, czyli o wiosce na końcu świata, w której sam autor jest Obcy. Więcej tutaj.

13. Yiyun Li - Łaskawszy niż samotność
Bardzo klimatyczny prawie kryminał. Depresyjny, ale piękne. A także, tej samej autorki, Złoty chłopak, szmaragdowa dziewczyna - równie klimatyczny zbiór opowiadań.

14. Madeleine Thien - Nie mówcie, że nie mamy niczego
Wielowątkowa powieść osadzona w dwudziestowiecznych Chinach. Miłość, wiele pytań bez odpowiedzi, wiele muzyki. Piękna.

15. Liao Yiwu - Prowadzący umarłych
Książka w formie wywiadów z różnymi, zazwyczaj ciężko doświadczonymi przez los, Chińczykami. Niektórych autor spotyka na ulicy, niektórych w więzieniu, do jeszcze innych dojeżdża, bo mieszkają w wioskach "na końcu świata". Zawsze są to rozmowy ciekawe i pokazujące Chiny z całkiem niecodziennej strony.

16. Ken Liu - Pod sztandarem Dzikiego Kwiatu 
Fantasy osadzone w Azji, piękne, bardzo chińskie i świetnie się czyta.

17. Celeste Ng - Wszystko, czego wam nie powiedziałam
Wstrząsająca opowieść o mieszanej kulturowo rodzinie amerykańsko-chińskiej.


Tutaj znajdziecie linki do innych okołoksiążkowych wpisów naszych blogerów.
Niech się Wam dobrze czyta!

11 komentarzy:

 1. Dlaczego nie napiszesz własnej książki? Tamta może jest bardziej ogólna, a Ty możesz się skupić na Yunnanie albo na samym Kunmingu.

  OdpowiedzUsuń
 2. "Historia chińskich żydów" dla mnie jak 'Historia Murzyńskiej Husarii'. Abstrakcja....

  OdpowiedzUsuń
 3. I znowu się dowiedziałam o brakach w mojej bibliotece :-)))
  Odczuje to mój portfel :-)
  Dziękuję :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Biedny portfel! Ale za to półki z książkami jakie szczęśliwe! :D

   Usuń
  2. Szczęśliwe, gdy im coraz ciężej?

   Usuń
  3. no ba! Przecież bycie zapełnionymi to ich główny cel życiowy :)

   Usuń

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.