2015-08-23

Kitaj i Kitajka

Buszowanie po internecie to często okropna strata czasu. Ale uwielbiam to robić, bo czasem trafiam na perełki takie jak ta: Biblioteka Literatury Polskiej w Internecie. Już teraz wiem, że będę miała sporo czytania rozmaitych ramotek, ale najbardziej zachwyciła mnie Encyklopedia staropolska Glogera. Nie mogłam się powstrzymać, musiałam sprawdzić, czy będzie coś o Chinach. W literce C pustka, ale za to pod K się znalazło jedno hasło:

Kitaj i Kitajka. Od ruskiej nazwy Chin, nazywali Polacy kitajem bawełnicę, t. j. płótno bawełniane, cienkie, glansowne chińskie. Kitajką zaś lub taftą nazywali materję jedwabną chińską. Krasicki w „Bajkach” pisze:

Atłas w sklepie z kitaju żartował do woli.
Kupił atłas pan Sędzic, kitaj pan Podstoli,
A że trzeba pieniędzy dać było kupcowi,
Kłaniał się bardzo nizko atłas kitajowi.

W fabrykach założonych w Grodnie przez Antoniego Tyzenhauza, podskarbiego nadwor. lit. za Stanisława Augusta, wyrabiano i jedwabne kitajki.

/Zygmunt Gloger, Encyklopedia staropolska/

Nie znałam bajki o atłasie i jedwabiu, straszliwie mi się spodobała, a Wam? I sama nazwa jedwabiu - kitajka. Urocza, prawda? :D

8 komentarzy:

 1. Kitajce to wciąż najsłodsza nazwa dla Chińczyków jaką kiedykolwiek słyszałam :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio zastanawiałam się nawet skąd to słowo w języku polskim, chociaż już chyba nikt nie mówi o Chińczykach "Kitajce"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oczywiście z rosyjskiego, ale - co ciekawe - nazwa technicznie jest niewłaściwa, bowiem wzięta została od Kitanów, ludu nomadów, którzy regularnie na Chiny właściwe napadali i z etnicznymi Chińczykami nie mieli nic wspólnego...

   Usuń
 3. Hihi, a ja właśnie myślałam, że to będzie Chińczyk i Chinka :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :D też tak myślałam, dlatego mnie to hasło tak strasznie zaskoczyło i zainteresowało :)

   Usuń
 4. To znaczy, że ja jestem w wielkim błędzie całe życie nazywając tak Japończyków, a nie Chińczyków?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obawiam się, że tak... Ale z drugiej strony: od dziś możesz z czystym sumieniem nazywać tak właściwą nację :D

   Usuń

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.