2015-05-04

Scena Smoczej Chmury 龍雲戲台

Od czasów dynastii Ming począwszy, bardzo wiele wydarzeń historycznych związanych było ze Szmaragdowozielonym Jeziorem. Bardzo wiele osobistości mieszkało bowiem w jego obrębie lub bliskości. Jedną z takich osobistości był Smocza Chmura (Long Yun 龍雲), w latach 1927 - 1945 gubernator Yunnanu (a tak naprawdę watażka, który sobie rościł prawa do tego tytułu). Mieszkanie Smoczej Chmury znajdowało się na wschodnim brzegu jeziora, tam, gdzie obecnie mieści się herbaciarnia Wspaniały Drewniany Pawilon 嘉木轩. On to właśnie zmienił wizerunek jeziora, buddyjskie świątynki zmieniając w scenę.
Kochał bowiem Operę Yunnańską. Utwory takie jak "Błogosławieństwo Niebios" czy "Miasteczko Śliwkowy Smok" należały do żelaznego repertuaru, którego często słuchał z honorowego miejsca niedaleko sceny. To on, używając dzisiejszego słowa, promował Operę Yunnańską - nie tylko stworzył scenę, ale i założył Klub Opery Yunnańskiej.
Obecna scena to wierna replika dawnej, zniszczonej w którymś z zawirowań historycznych. Pierwszym przedstawieniem, jakie ukazało się na odbudowanej scenie, było oczywiście to ulubione przez Smoczą Chmurę - nuta ze Zbudowanej Wody - "Błogosławieństwo Niebios". Obecnie wystawia się tam przedstawienia luźno związane tematycznie ze Szmaragdowym Jeziorem i jego historią.
Ja niestety nigdy dotąd nie trafiłam na przedstawienie, za to często zaglądam tam podczas wieczornych spacerów. Scena jest ładnie podświetlona i urokliwa, w dodatku ludzi tam niewielu.
Lubię to miejsce :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.