blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2014-04-01

Jezioro Łabędzie 天鵝湖

Dziś uczta dla oczu: kawałek Jeziora Łabędziego.

Po chińsku zwie się ta sztuka "baletem naramiennym" 肩上芭蕾, a specjalizują się w niej m.in. wojskowe zespoły akrobatyczne :)
To wideo pokazała mi zupełnie niechińska ciocia. Chyba powinnam częściej przeszukiwać internet...

4 komentarze:

 1. Występ ten został nagrany podczas ich tournée po Francji: Są wspaniali.
  Na scenie są pełni gracji, elegancji i energii, życiu prywatnym małżeństwem. Mowa o WEI BAOHUA i WU ZHENGDU, którzy od 20 lat wspólnie ćwiczą balet akrobatyczny, są wychowankami założonej w 1951 roku Kantońskiej Grupy Akrobatycznej. Sami stworzyli koncept tego nadzwyczajnie intresującego programu opanowanego przez nich do perfekcji.  Ich przedsięwzięcie wydawałoby się ryzykowne by mieszać dwie formy sztuki: akrobację z baletem. Tradycyjnie są akrobatami, musieli więc nauczyć się aktorstwa i tańca klasycznego, Wu Zhengdu uczyła się tradycyjnego baletu na poitach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy1/4/14 16:48

  niesamowite wprost
  Kiara

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy2/4/14 23:03

  Yhy, doslownie balet naramienny, ale pewnie slynnej sekwnecji mlodych labadzkow nie zatancza? A to widzialas?
  https://www.youtube.com/watch?v=MDy_XrWfxHY
  Jak dla mnie to juz przegiecie z interpretacja, chyba jednak nie pojmuja przeslania tego baletu...
  sirh

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cóż, jeśli to na przykład nie był wystawiony balet w całości, a tylko jeden taniec-akrobacja-popis sprawności do dość swobodnie dobranej muzyki, to nie można nic temu zarzucić. Gorzej byłoby, gdyby cały balet o łabędziach zmienili na balet o żabach :)

   Usuń

Proszę, nie anonimowo!
A jeśli nie na temat bądź niekulturalnie, skasuję.