blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2014-04-17

Długie Jezioro 長湖

Jeśli kiedyś będziecie się wybierać do Kamiennego Lasu, nie zapomnijcie ubrań na zmianę i zapasów pożywienia. Nie, nie dlatego, że Kamienny Las jest tak daleko. Nie dlatego, że jest tak ogromny, że trzeba w nim spędzić noc - po prawdzie, parę godzin solidnego spaceru absolutnie wystarczy. Warto za to przy okazji wybrać się nad Długie Jezioro 長湖.
Położone zaledwie 26 km od Kamiennego Lasu Długie Jezioro jest położone na prawie 2000 m.n.p.m i otoczone górami. Zasilane podziemnym źródłem jezioro krasowe, długie na 5 kilometrów, szerokie na 300 metrów, nie jest bardzo głębokie - zaledwie 24 metry w najgłębszym miejscu. Woda jest przejrzysta i niezapaskudzona. Jezioro otacza las mieszany, najbardziej pachnący sosną yunnańską. Nie dlatego jednak jest sławne. Hmmm... Jeśli już przy tym jesteśmy - w ogóle nie jest sławne. Albo jeszcze inaczej - jest znane, ale nie z powodu wspaniałych okoliczności przyrody i cudnego położenia. Jest znane dlatego, że jest ukochanym biwakowo-grillowo-wakacyjno-sanatoryjnym miejscem Kunmińczyków.
Można tu wędkować, wypożyczyć bambusową łódkę, chodzić po górach, pływać, strzelać z łuku. Można biwakować - na miejscu są namioty do wynajęcia. Można przyjechać na piknik - wzdłuż łąki ustawione są paleniska grillowe.
Kiedy nie wolno tutaj przyjeżdżać? Przede wszystkim we wszystkie weekendy, kiedy szpilki sosny yunnańskiej się nigdzie wetknąć nie da. Po drugie, w chińskie długie weekendy, kiedy jest jeszcze gorzej. A już na 100% miejsca trzeba unikać w yijskie Święto Pochodni. W ogóle okolice zamieszkanego przez Yi województwa Kamiennoleśnego (石林) w czasie ichnich świąt są szczelnie zapchane turystami, więc do piknikowania i szeroko zakrojonego odpoczynku średnio się te miejsca nadają. Idealne są dni pracujące, oczywiście nie dla każdego dostępne. Można wówczas cieszyć oczy piękną przyrodą, cieszyć uszy ciszą i cieszyć podniebienia własnoręcznie przyrządzonymi specjałami z grilla :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę, nie anonimowo!
A jeśli nie na temat bądź niekulturalnie, skasuję.