2021-01-07

Błękitny Smok 青龍

Dzisiejszy wpis powstał w ramach współpracy z japonia-info.pl, enesaj.pl oraz kirgiski.pl czyli pod egidą Unii Azjatyckiej.

Błękitny Smok to jedno z Czterech Mitycznych Stworzeń (四象) chińskiej tradycyjnej kultury, która przyporządkowała po jednym zwierzęciu każdej stronie świata. Nasz smok opiekuje się wschodem, siedmioma z 28 chińskich konstelacji (mniej więcej chodzi o te, które kojarzymy z jesienią - Panna, Strzelec itd.); wróżbici twierdzą, że jego elementem jest drewno a porą roku - wiosna; ma też oczywiście przypisany sobie trygram. Co ciekawe, istnieją dwie wersje jego imienia: 青龍 [青龙] oraz 蒼龍 [苍龙]. Obie oznaczają Błękitnego Smoka, przy czym ta druga wersja może zostać uznana za ujednoznaczniającą, bo 青 może być przecież wieloma kolorami - niebieskim, zielonym, szarym i czarnym... 

Wróćmy do naszego smoka. Oczywiście jest skrzydlaty, bo przecież każdy porządny smok musi mieć skrzydła. Może również występować pod postacią człowieka - jako dostojny starzec strzeże bram wejściowych kompleksów taoistycznych - piękna figura widnieje na przykład przy wejściu do Świątyni Prawdziwej Celebracji:

Oprócz tego trafił też do kultury masowej, fengshui i innych wierzeń ludowych a także wyemigrował do Japonii (na końcu postu znajdziecie link do wpisu o japońskiej wersji Błękitnego Smoka), Korei (gdzie wraz z resztą mitycznej czwórki broni grobowców) i Wietnamu. 

W wersji ludowej zajmuje się nie tylko kierunkami, konstelacjami i wiosną, ale również kwestiami deszczu (jak każdy chiński smok, i ten jest związany z wodą) oraz płodności. Jego przeciwieństwem jest Biały Tygrys, o którym opowiem za dwa tygodnie.

Tutaj poczytacie o smoku - nauczycielu magii, tutaj o smoczych podziemnych strażnikach, a tutaj o japońskiej wersji Błękitnego Smoka.

4 komentarze:

 1. O, to już kolejna figura, którą u Ciebie widzę, którą ubrano w płaszcz z tkaniny. Ciekawy obyczaj.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też zwróciłam uwagę, ale niestety na razie jeszcze nie wyszperałam, dlaczego część jest odziana w tkaninę, a część ma ubrania tylko wyrzeźbione.

   Usuń
 2. Istnieją też nieporządne smoki, bez skrzydeł?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Większość chińskich smoków jest bezskrzydła i wygląda jak węże z nogami :)

   Usuń

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.