2021-01-12

mewy z Parku Wielkiego Widoku

Temperatura spadła do zera. W domu jest około 10 stopni. Siedząc pod kołdrą i kocem, w kurtce, z ciepłą herbatą w termosie, przeglądam zdjęcia z Parku Wielkiego Widoku sprzed tygodnia i nie mogę się nadziwić, jak było ciepło i słonecznie. Słońce, wróć!
Najlepszy widok na Śpiącą Piękność
Już kwitną pierwsze śliwy!
Budynek Wielkiego Widoku
Ja wiem, że mewy to takie nadwodne gołębie, ale Tajfuniątko i tak kocha je karmić...
Sun Ranweng
zaczął się też sezon diabelskich maków
Ku wielkiej radości Tajfuniątka popłynęliśmy łódką do drugiego portu, mieszczącego się przy Wielkiej Grobli. Przespacerowawszy się i groblą, i Parkiem na Mieliźnie 海埂公园, ruszyliśmy do wspaniałego "chłopskiego jadła", położonego tuż obok Wioski Etnicznej. I patrzcie: niby wszystko tak blisko siebie, przecież wszystko nad Jeziorem Dian, a przecież była to całodniowa wycieczka!

6 komentarzy:

 1. Anonimowy12/1/21 16:37

  To niesamowite że jest 0 stopni i kwitną drzewa, jak to w ogóle możliwe? U nas wiosenne przymrozki rujnują nieraz całe zbiory w sadach przecież, kwiaty opadają z drzew i nie ma owoców. Na tych filmach z gotującymi Chinkami też nieraz widać rosnące warzywa przysypane śniegiem i nie mogę się nadziwic że rosną kiedy u nas po pierwszym przymrozku wszystko pada. Czy w przedszkolach i szkołach dogrzewają jakos sale? Mam nadzieję że dzieciaki nie siedzą cały dzień w takiej temperaturze. Czy nie można kupić jakiegoś mobilnego piecyka żeby dogrzać mieszkanie gdy jest tak zimno? Ja bym zamarzła ;)
  Pozdrawiam, Ada
  ps. u nas dziś o 10 jest -7 na dworze

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie no, tydzień temu było 15 stopni, a w słońcu więcej! Dziś moje azalie z parapetu padły od zimna, więc to nie tak, że to jakieś mutanty. Szkoły i przedszkola w większości też nie są ogrzewane. Ani uniwersytety. Niektóre restauracje czy herbaciarnie są zaopatrzone w piecyki. Oczywiście, że w sprzedaży są olejaki, słoneczka itp., ale przy zerowej izolacji budynku i nieszczelnych oknach jest to wyrzucanie pieniędzy w błoto, w dodatku bardzo nieskuteczne.

   Usuń
 2. To nieogrzewanie mieszkań szkół i innych to tylko w Kunmingu? W miastach gdzie jest zimniej chyba grzeją? A może jest tak że z zasady kupując mieszkanie w Chinach trzeba się liczyć z tym że sam ogrzewasz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chiny są podzielone na Północne i Południowe; w północnych domyślnie jest ogrzwanie, w południowych nie ma. Więcej pisałam o tym tutaj: https://baixiaotai.blogspot.com/2015/01/ponoc-poudnie.html

   Usuń
 3. Muszę Cie znowu pochwalić, że tak ciekawie uczysz o Chinach! Dla takiego ignoranta jak ja Twój blog to istna kopania wiadomości. Podoba mi się prostota myślenia: na południu ma być ciepło, to nie grzeją. Jeśli połowa Chińczyków nie ma ogrzewania, to są zahartowani i ekologiczni. Zauważasz u siebie zdrowie syberyjskie, od kiedy tam mieszkasz?

  OdpowiedzUsuń

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.