blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2021-01-14

Cynobrowy Ptak 朱雀

Dzisiejszy wpis powstał w ramach współpracy z japonia-info.pl, enesaj.pl oraz kirgiski.pl czyli pod egidą Unii Azjatyckiej.

Drugim z Czterech Symbolicznych Zwierząt (四象), Czterech Niebiańskich Dusz (天上四靈) czy też, jak mówią polscy sinolodzy, jednym ze Strażników Nieba, jest Cynobrowy Ptak, po chińsku zapisywany 朱雀 zhūquè lub (rzadziejzhūquè ) 朱鳥 zhūniǎo. Wzmianki o nim pojawiły się już w Epoce Wiosen i Jesieni. Opiekuje się południowymi konstelacjami. Jego ciało płonie i nigdy nie gaśnie. Opiekuje się południem, latem, słońcem; jego kolorem jest czerwień a elementem, jak łatwo się domyślić, ogień. Był ponoć nieodłącznym towarzyszem Płomiennego Cesarza - Yan Di. Niektórzy mylą go z chińskim feniksem 鳳凰, jednak feniks nie był boskim posłańcem, a po prostu królem ziemskich ptaków. Ich opisy też się bardzo różnią. O ile feniks jest podobny do wielobarwnego kurczaka, o tyle nasz Cynobrowy Ptak przypomina bażanta skąpanego w ogniu. Jest elegancki i dostojny w wyglądzie i zachowaniu, a także wybredny jeśli chodzi o pożywienie i miejsce spoczynku.

źródło

Cynobrowy Ptak, tak samo jak pozostałe zwierzęta z wielkiej czwórki, wyemigrował też do Japonii, Korei i Wietnamu.

Tutaj poczytacie o jego japońskiej wersji, a tutaj o innych niezwykłych ptakach: Ałpkarakuszu i wielogłowym orle

8 komentarzy:

 1. A nie spotkałaś się może z jakąś inną nazwą po polsku? Od paru ładnych lat tłumaczę w wolnych chwilach jedną z lepszych książek o Chinach, ale tytuł ("Vermillion Bird" właśnie) mnie przerasta. Ani szkarłatny, ani cynobrowy mi nie pasują :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale ta nazwa czerwieni to właśnie cynober, więc tłumacząc na inną czerwień (ze szkarłatem włącznie) odbierasz temu jeden z sensów.

   Usuń
  2. Może:
   Ptak o Barwie Cynobru
   Ptak o Cynobrowych Piórach
   Ptak w Kolorze Cynobru
   ?

   Usuń
 2. Piękna ta ilustracja. Trochę mi się skojarzyła z grafikami rosyjskimi (ludowymi?). Nie wiem czemu - takie pierwsze wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo to pewnie jakiś daleki krewny rosyjskiego Żar-Ptaka.

   Usuń
  2. Moje skojarzenie z Żar-Ptakiem było natychmiastowe; może to to? :)

   Usuń
 3. Zetknięcie się z nim grozi oparzeniem?

  OdpowiedzUsuń

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.