blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników. 這裡我把我愛的, 我討厭的, 我感興趣的, 跟亞洲有關係的事情寫下來. 希望能幫你們消磨時間 ^.^

2015-04-05

Święto Zmarłych

Tak się złożyło, że na Święta Wielkanocne nałożyło się w tym roku ważne chińskie święto. Dziś Qingmingjie, czyli Święto Czyste i Jasne względnie Święto Jasnej Czystości. Czyli chińskie Święto Zmarłych. Pisałam już o nim parę razy; tutaj o dziełach sztuki z nim związanych, tutaj opisywałam anegdotkę rodzinną z nim związaną, tutaj zaś tłumaczyłam wiersz o tym święcie.
Dziś nie mam wiele do dodania; wieczorem spotkamy się z rodziną, będziemy się cieszyć tym, że dużo osób jeszcze zostało na ziemi, zamiast się spieszyć do bogów. Spożyjemy na kolację tradycyjne śniadanie wielkanocne, cokolwiek zmodyfikowane przez okoliczności. Będzie pasztet przyprawiony pikantną pastą fasolkową douban (już spróbowałam, jest pyszny!), będzie żur, będą jajka na twardo, będą ciasta.
Dobrze, że mamy siebie nawzajem.
Życzę Wam wszystkim dużo radości!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę, nie anonimowo!
A jeśli nie na temat bądź niekulturalnie, skasuję.