2019-12-16

Orientalna Księgarnia 東方書店

Często odwiedzam wyremontowane i utrzymane w stylu uliczki dawnego Targu Ptaków i Kwiatów między ulicą Zhengyi a Pierwszego Maja. Poza hipsterskimi kawiarniami, restauracyjnymi sieciówkami i barami o zdecydowanie zbyt wysokich cenach znajdują się tam bowiem perełki związane z Kunmingiem i jego historią. Dotyczy to na przykład odnowionej niedawno Orientalnej Księgarni, znajdującej się przy ulicy Cywilizowanej 文明街. Swego czasu była to najsławniejsza księgarnia w całym mieście, sprzedająca nie tylko chińskie, ale i zachodnie książki. Jak to się stało?
W 1918 roku Wang Sishun 王嗣顺, młody kunmińczyk, został wysłany na kurs przygotowawczy na Uniwersytet Qinghua. Sam zdecydował jednak, że woli się uczyć angielskiego od Hu Shi na Uniwersytecie Pekińskim. Po studiach pracował w stolicy jeszcze dwa lata, aż mu się zaczęło cknić za misienami i w 1925 roku wrócił do Kunmingu. Zaczął uczyć w liceum żeńskim oraz w kunmińskim YMCA, propagując nowe idee. W 1926 roku postanowił założyć Orientalną Księgarnię. Choć była wypasiona, a same książki - cóż, były drogie, on postanowił pomóc ubogim studentom i przed księgarnią postawił lampy, przy których biedni żacy mogli za darmo czytać knigi, których nie mogli nabyć. Księgarnia szybko stała się miejscem spotkań niezwykłych postaci: Wen Yiduo, Li Gongpu i inni intelektualiści ówczesnego Kunmingu bardzo lubili tu przychodzić. Sam właściciel i fundator lubił porównywać tę księgarnię do londyńskiej Orient Press (dziś Arthur Probsthain). Obie były skupione na pokazywaniu ludziom innych kultur i innych sposobów myślenia.
Gdy po rozpoczęciu wojny z Japonią w Kunmingu powstał Łączony Uniwersytet Zachodnio-Południowy 西南联大, przy tej ulicy, tuż obok Księgarni Orientalnej, wyroiły się inne księgarenki. Cała ulica żyła zapachem książek i dyskusjami intelektualistów. Sam Wang Zengqi pisał, jak to się przychodziło do tych księgarni i spędzało w nich całe dnie, z małą przerwą na kruche baozi, misieny czy nawet kapkę alkoholu.

Szyld księgarni - to znaczy napis na szyldzie - wykaligrafował sam Yu Jian, słynny kunmiński poeta i pisarz.

Obecnie odbudowana księgarnia z wielkimi cyframi 1926 przed wejściem służy nie tylko książkowym zakupom. Pełni rolę salonu, odbywają się tu wieczorki poetyckie i spotkania autorskie, można usiąść przy stoliku z książką i kawą, a obok książek nowych jest też zbiór antyków. Zwłaszcza dział historii Yunnanu jest zaopatrzony naprawdę nieźle, ale warto tu przyjść nawet jeśli nie mamy sprecyzowanych planów czytelniczo-nabywczych. Samo siedzenie w tej księgarni z kawką i czytnikiem jest bardzo relaksującym doznaniem...

4 komentarze:

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.