blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2016-02-19

wiewióry 松鼠

No dobra. Nie znoszę ich tylko wtedy, kiedy zżerają mi balkonowe kwiatki. Kiedy buszują po parku, są słodkie okropicznie :) Zwłaszcza, gdy wtranżalają fistaszki, wyrzucają skorupki i wracają do ludzi po więcej.
Wiewiórka to po chińsku "sosnowa mysz" 松鼠. Również inne stworzenia z nadrodziny myszowych mówi się "jakaś-tam-mysz". Nie tylko myszowych zresztą. Na przykład na kangura mówi się "mysz z torbą" 袋鼠. Również kret jest "kretowatą myszą" 鼴鼠. Mysz objuczona 負鼠 to opos itd.
Uwielbiam chiński, wiecie? :)

6 komentarzy:

 1. Uśmiałem się z różnych 'gatunków' myszy bo wyobraziłem sobie Chińczyków w ZOO i słowa: 'o popatrzcie, mysz z trąbą' :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) Akurat ze słoniem się udało, ma własną nazwę. Ale faktycznie wyobraźnia i system chińskich skojarzeń mnie czasem rozbrajają :D

   Usuń
 2. Powinno być "zmutowana mysz" albo "glonowata drzewna mysz" bo te wiewióry coś trącą zielenią... :D Zemsta fryzjera któremu wyżarły orzeszki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. sądzę, że raczej kwestia idioten-aparatu ;)

   Usuń
 3. Po kirgisku wiewiórka to тыйын чычкан - groszowa mysz.

  OdpowiedzUsuń

Proszę, nie anonimowo!
A jeśli nie na temat bądź niekulturalnie, skasuję.