blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2016-02-16

Kaligrafia wodą po ziemi 蘸水書法/地上書法

Są różne sposoby doskonalenia ciała i umysłu. Chińczycy lubują się w zbiorowych tańcach, taichi o wschodzie słońca, madżongu i innych tego typu emeryckich przyjemnościach. Mnie zdecydowanie najbardziej zachwyca wodna kaligrafia wielkoformatowa. Jak wielkiego formatu? Spójrzcie sami:
Metrowy pędzel, bardziej podobny do mopa, wiadro wody, wiersz w pamięci.
Jeśli myśleliście, że kaligrafowanie zwykłym pędzelkiem na kartce papieru jest trudną sztuką, wymagającą finezji, spróbujcie kontrolować takie pędzlisko. Ja spróbowałam raz - i odtąd z wielkim podziwem patrzę na artystów, którzy potrafią w ten sposób wykaligrafować czytelny a nawet piękny tekst...
Spójrzcie jeszcze na to: wcale nie trzeba klepać tangowskich poematów. Treścią kaligrafii może być wszystko, nawet cztery pory roku czy Czworo Szlachetnych - cztery rośliny, które im odpowiadają:
 

2 komentarze:

 1. Czy oni to robia wylacznie dla przyjemnosci, czy "przy okazji" zostaiwaja czapke na drobniaki ?
  Jakkiekolwiek bylyby to motywacje, naprawde jest to imponujace.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ci, których widziałam, pisali dla przyjemności. Ale za to obok stał facet, który odpłatnie wypożyczał sprzęt :)

   Usuń

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.