blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2015-10-04

Encyklopedia Gutenberga - o Chinach

Nieocenione źródło wiedzy - encyklopedia Gutenberga - jest w internecie!
Oczywiście poznajdowałam Chiny i okołochińskie hasła.
Bambus
Bokserzy
Chiny cz. 1 (geografia, flora, fauna, zaludnienie, oświata, waluta)
Chiny cz. 2 (historia, o Chińczykach, zwyczajach itp.)
Chiny (aneks - najnowsza historia itp.)
Chińska sztuka
Chiński alfabet
Chiński język i literatura, Chińska literatura (aneks)
Chiński mur
Chińskie pismo
Filigran
Herbata (ogólnie), Herbata (dane n/t światowej produkcji)
Jedwab
Junnan
Kataj
Kitan
Kulis
Lolo
Mandżuko
Pagoda
Panazjatyzm
Porcelana

I mały cytacik z hasła "owady":
Wiele o. jest szkodnikami, inne są pożyteczne (pszczoła. jedwabnik). Niektóre o. służą jako pokarm ludzi: szarańcza była ulubionym przysmakiem ludów palestyńskich, we Francji je się pędraki chrabąszcza majowego, w Chinach cenione poczwarki jedwabnika i t. d.

I z hasła "drukarstwo":
Drukowanie książek jest wynalazkiem starym; najstarszym w  C h i n a c h , gdzie uzyskiwano większą ilość egzemplarzy jednego tekstu przez odbijanie z kamieni, w które tekst ów wkuwano. Znacznie później, jednakowoż bardzo już wcześnie (od VI. w.) sporządzano w Chinach odbitki z desek (druk drzeworytowy). Druk przy pomocy liter ruchomych wynalazł kowal Pi Szeng w r. 1041; jego wynalazek nie zdołał jednak wyprzeć w Chinach druku drzeworytowego, albowiem pismo chińskie, z swemi licznemi znakami, stało na przeszkodzie pełnemu wyzyskaniu druku ruchomemi czcionkami. W  E u r o p i e  sztukę drukowania wynaleziono w połowie XV.; według wywołującej żywą dyskusję hipotezy Gotfryda Zedlera, Laurens Janszoon  C o s t e r  w Haarlemie wynalazł najpierw odlewanie czcionek, Jan  G u t e n b e r g  zaś sporządził potem matrycę metalową; Gutenbergowi powiodło się też przedewszystkiem wykonać ręczny przyrząd do odlewania, który stworzył podstawę dla prawdziwej już sztuki drukarskiej i jej praktycznego zastosowania. Dopiero po wynalezieniu druku posługiwano się również i w Europie — jednak przez krótki czas — drukiem drzeworytowym. Powstały w ten sposób  k s i ą ż k i   d r z e w o r y t o w e , drukowane jednostronnie (druki anopisto–graficzne), jak „Biblja pauperum“, „Ars moriendi“ i i. Wynalazek Gutenberga był tak doniosły, że w paru dziesiątkach lat podbił cały ówczesny świat cywilizowany.
I jeszcze "len":
O ile u nas z włókien wyrabia lud rozmaite materje, a z siemienia tłoczy olej, ludy Azji wschodniej (w Japonji i Chinach) podobnie jak i Hindusi tłoczą z niego jedynie olej.  

Jeśli znajdziecie coś jeszcze, dajcie znać. Miłego czytania!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.