blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2019-10-05

yunnańska kuchnia fusion

Z okazji świętowania wylądowaliśmy w eleganckiej knajpie, w której zamówiliśmy dania jednocześnie typowe dla kuchni yunnańskiej i bardzo nowoczesne. Z takimi wersjami się jeszcze nigdy nie spotkałam, dlatego pozwolę je sobie opisać.
rzeczne krewetki z jaśminem, smażone na ostro
zupa-krem z edamame, czyli niedojrzałej, zielonej soi, z dodatkiem "makaronu" z cukinii
rushan czyli yunnański ser podpuszczkowy, uprażony i podany z mango, w sosie mango-cytrynowym
wieprzowina na parze w ryżowej panierce 粉蒸肉, podana z pszennymi bułeczkami, z których można zrobić "hamburgera"
A jednak... samej knajpy nie polecę. Bo kelnerom przy pustych stolikach zajęło prawie godzinę dostarczenie nam zamówienia. Ostatniego zamówionego dania już nie zdążyli przynieść, ponieważ my opróżniliśmy już wszystkie półmiski i byliśmy gotowi do wyjścia; tak się nie robi!
Będę się za to starała te smaki odtworzyć w domu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.