2024-02-24

Patykowy Targ 棒棒会

Każdego roku, kiedy całe Chiny obchodzą Święto Latarni czyli piętnastego dnia pierwszego miesiąca księżycowego, grupa etniczna Naxi w Lijiangu obchodzi Patykowy Targ. Ulice wypełniają się ludźmi oferującymi rozmaite produkty: ręcznie wyrabiane meble i narzędzia z drewna czy bambusa, sadzonki drzewek i kiwatów i tak dalej. Patykowy Targ zwiastuje nie tylko koniec obchodów noworocznych, ale również początek nowego roku rolniczego. Targowisko wywodzi się z dawnych buddyjskich "odpustów"*, które odbywały się w świątyniach. Tusi z rodziny Mu zapraszali lamę, by wyrecytował teksty świętych ksiąg i pomodlił się o pomyślność. Akurat ta konkretna impreza związana była ze świątynią buddy Maitrei jednak już za Qingów tradycja z buddyjskiej przerodziła się w lokalną naxijską, a obchody przeniesiono na lijiańską starówkę, konkretnie przed lijiański yamen. Obecnie oczywiście znikły ze "starówki" i odbywają się w nowym mieście, a poza stricte rolniczym asortymentem znajdziemy tu fantastyczne rękodzieło a nawet przepiękne bonsai. 
Podobne targowisko odbywa się pięć dni później w Baisha - już za Mingów otwierano wtedy podwoje lokalnych świątyń i wpuszczano ludność, by mogła się pomodlić i spalić trociczki. Tu również z czasem "odpust" zmienił się w targowisko rolnicze, a oprócz tego można tu było znaleźć niemało zabawek czy przedmiotów codziennego użytku. Ponoć można tu było znaleźć wszystko "poza głową koguta" (jak wiadomo, buddyści sprzeciwiają się mordowaniu zwierząt). 
Tutaj możecie pooglądać zdjęcia. 

*Zgodnie z innymi przekazami, wywodzi się z obchodów taoistycznych - dawni tusi Lijiangu modlili się ponoć o pomyślność w świątyni Nefrytowego Cesarza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.