blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2013-02-10

film chińskonoworoczny

Tak jak europejskie Boże Narodzenie nie może się obyć bez Kevina, Szklanej Pułapki i Grincha, tak Chińczycy w każdą wigilię Chińskiego Nowego Roku oglądają film noworoczny. Tematem przewodnim jest powrót do domu. Jak wiadomo, miliony Chińczyków pracują daleko od rodzinnego domu, a podczas ferii noworocznych MUSZĄ wrócić do rodziny. To, co się wówczas dzieje na dworcach, lotniskach i autostradach, przypomina trochę koniec świata, ale jest gorsze, bo ma się pewność, że za rok będzie jeszcze gorzej. Skaczące ceny, fałszywe bilety lub ich brak - dramat.
O trudnym powrocie do domu, który wiele nauczył głównego bohatera opowiada ten film: Człowiek we frustrującej podróży 人在囧途. Trochę więcej o filmie w anglojęzycznej wiki; ja nie lubię spojlerów. Ale mogę powiedzieć, że pokazanie starcia biznesmena i wieśniaka w długiej podróży do domu jest po prostu piękne, zabawne, wzruszające. Polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę, nie anonimowo!
A jeśli nie na temat bądź niekulturalnie, skasuję.