blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2013-02-27

Azalia "koński frędzel" 馬纓杜鵑

Czyli azalia Delavaya. Kto zacz?
Ojciec Jean Marie Delavay, żyjący w latach 1834-1895, był francuskim misjonarzem, który bardziej niż nawracaniem dzikich interesował się orientalną florą. W Kantonie wylądował, gdy miał zaledwie 33 lata, niedużo czasu mu jednak zajęło stwierdzenie, że Kunming będzie lepszy. Mieszkał tu do końca życia, odkrywając kolejne cuda geograficzne i biologiczne. Najprawdopodobniej to on był pierwszym Europejczykiem, który odkrył dla świata tereny obecnego Obszaru Chronionego Trzech Równoległych Rzek w Yunnanie, od 2003 znajdujące się na liście światowego Dziedzictwa Zabytków Kultury i Natury. Znalazł też tutaj ponad półtora tysiąca gatunków roślin, nieznanych wcześniej na Zachodzie. Z tego właśnie powodu uczczono go, nazywając na jego cześć kilka roślin, m.in. magnolię Delavaya czy peonię Delavaya, a także naszą azalię.
Jest ona śliczna :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.