blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2011-04-25

Đền Ngọc Sơn Swiatynia Jadeitowej Gory

Znajduje sie w polnocnej czesci naszego ulubionego Jeziora Oddanego Miecza, na Jadeitowej Wyspie. Swiatynka zostala wzniesiona w XVIII wieku ku czci trzynastowiecznego zabijaki... ekhm, wojskowego, znaczy, Trần Hưng Đạo (1228–1300). Nie, nie mozna sie z niego nabijac, bo on to akurat nie sroce spod ogona wyskoczyl - odparl dwie mongolskie inwazje, a to nie lada sukces!!! Co najzabawniejsze, podobno taktyki to sie wlasnie od Chinczykow uczyl, na Sztuce Wojny Sun Zi...
Wyspa jest polaczona ze stalym ladem drewnianym Mostem Porannych Promieni Slonca (The Huc), na ktorym pozuje z zona A Haia :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę, nie anonimowo!
A jeśli nie na temat bądź niekulturalnie, skasuję.