2023-11-14

建水崇文塔 Pagoda Ku Czci Cywilizacji

Jedną z budowli, którą można nacieszyć oczy zwiedzając Pawilon Nefrytowego Cesarza, jest starsza odeń o przynajmniej kilkaset lat Pagoda Ku Czci Cywilizacji. Powstała ona jeszcze za czasów mongolskich i była naonczas zwana Białą Pagodą 白塔 i "należała" do Świątyni Białego Konia. Czyli świątyni... buddyjskiej. Za Mingów została przebudowana i przechrzczona, jednak jak to się stało, że obecnie znajduje się wewnątrz świątyni taoistycznej, ciężko powiedzieć. Może kolejny cesarz zakazał buddyzmu i faworyzował taoizm? Może buddystów wygnali mieszkańcy miasta? Może opat umarł, nie pozostawiwszy po sobie zakonu, a taoiści postanowili, że taki kawał sensownie zaprojektowanych terenów świątynnych żal byłoby zmarnować? A może, jak chcą chińskie opisy, jest żywym dowodem na to, jak cudownie i pokojowo koegzystują w Chinach od wieków rozmaite religie? 

Pagoda ma ponad 20 metrów wysokości, jest świetnie zachowana. Ale... zachowana jest oczywiście nie jej wersja mongolska, a dużo późniejsza, mandżurska. W 1799 roku gwałtowne burze spowodowały, że pagoda runęła. Jej nowa wersja ukończona została 27 lat później.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.