2023-11-06

朝阳楼 W Stronę Słońca

Za bramę wejściową do jianshuiskiej starówki można uznać zbudowaną za Mingów (w 1389 roku) okazałą bramę Zhaoyang lou czyli dosłownie Budynek Skierowany Ku Słońcu 朝阳楼. Jest to, jak łatwo się domyslić, wschodnia brama miejska. Pod względem architektonicznym jest bardzo zbliżona do Bramy Niebiańskiego Spokoju, stąd czasem bywa nazywana Małą Bramą Niebiańskiego Spokoju. Ma łącznie trzy piętra i ponad 400 metrów kwadratowych, a żeby ją zwiedzić, należy kupić bilet. My jednak tym razem nie zdecydowaliśmy się na zwiedzanie; zamiast tego znaleźliśmy miejsce na placu przed bramą, żeby pooglądać show. Codziennie po zapadnięciu zmroku, mniej więcej o 20.30 zaczyna się bowiem na ścianie budynku projekcja animacji dotyczącej historii miasta, a z pobliskich głośników płynie podkład muzyczny.
Tajfuniątku bardzo się to wszystko podobało. Faktycznie, robi wrażenie. A następnego dnia mijaliśmy znów ten budynek, bo myszkując po starówce trudno go przeoczyć.
Jeśli więc zdarzy się Wam kiedyś wizyta w Jianshui z dziećmi u boku, podejdźcie pod bramę po zmroku, a zobaczycie ciekawy pokaz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.