blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2016-09-27

Góra Yuantong - schrony

W latach '50 i '60 XX w. w bodaj wszystkich chińskich większych miastach powstawała rozbudowana sieć schronów. Mao był głęboko wewnętrznie przekonany, że dojdzie do wojny USA-Chiny, że Chiny będą zbombardowane i że budowa schronów jest jedyną sensowną obroną. Nie dla ludu - w końcu ludzi w Chinach jest tak dużo, że i tak przetrwają. Dla władz. Trzeba było wybudować tyle schronów, żeby dla zaufanych starczyło miejsca.
W Kunmingu jedynym znanym oficjalnie miejscem z zabetonowanym obecnie schronem jest właśnie góra Yuantong. Ciekawam, ile takich schronów jeszcze istnieje i ile jeszcze nadaje się do użytku :)

3 komentarze:

  1. Każda władza buduje schrony dla 'swoich'. W Polsce też ich nie brakuje. Dobrze, że nigdy nie były potrzebne...

    OdpowiedzUsuń
  2. Oj, pozwiedzałabym. Ale znając życie dobrze pilnowane, a nie tak jak u nas, odłogiem.

    OdpowiedzUsuń

Proszę, nie anonimowo!
A jeśli nie na temat bądź niekulturalnie, skasuję.