blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2021-10-28

多即 duoji

Dzisiejszy wpis powstał w ramach współpracy z japonia-info.pl , czyli pod egidą Unii Azjatyckiej. 

多即 duōjí, nazywany również 狏即 tuójí lub 狏狼 tuóláng to stworzenie podobne do wilczura, jednak wyróżniające się czerwonym pyskiem, czerwonymi oczami i białym ogonem. Bezpośrednio po ujrzeniu duoji można się spodziewać pożaru. Pojawił się w Księdze Gór i Mórz

Zwróćcie uwagę na znak 狏, który jest znakiem właściwym właśnie temu zwierzęciu i nie występuje właściwie nigdzie indziej. Pewnie właśnie z powodu małej użyteczności znaku, z czasem zaczęto bestię pisać, zmieniając ten znak na łatwe 多, początkowo z psim kluczem 犭, a potem już sam. Obecnie oba "psie" znaki, którymi zapisywano nasze zwierzę, nie są już używane.

źródło
Tutaj dowiecie się, czego dosiada dakini.

6 komentarzy:

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.